Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

TÜRKİSTANLILAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ATAYURT ÖZBEKİSTAN’DA KÜLTÜREL GEZİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

16 Ağustos 2023 - 149 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»TÜRKİSTANLILAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ATAYURT ÖZBEKİSTAN’DA KÜLTÜREL GEZİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
TÜRKİSTANLILAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ATAYURT ÖZBEKİSTAN’DA KÜLTÜREL GEZİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği tarafından organize edilen iki belediye arasında kardeş belediyecilik anlaşması için Sarıçam Belediye Başkanı Sayın Bilal Uludağ ve ekibi, Özbekistan Fahri Konsolosu Sayın İlker Medeni ve Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu Özbekistan Fergana’ya gitti.

Fergana Şehir Hakimliği Hakimi Vasiljon Nazarov ve Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ tarafından Ekonomik, Ticari ve Sosyo-kültürel İşbirliği Protokolü imzalandı.

Özbekistan başkenti Taşkent de Vatandaşlar Cemaat Vakfı Başkanı Adiljon Sattarov ve ekibi bizi karşıladı. İkili görüşmeler yapıldı. Önümüzdeki yıllarda bağımsızlık ve Nevruz kutlamalarında ortak projeler yürütme kararı alındı. Taşkent şehrinde Emir Timur Müzesi, Gökdelen Medresesi, Hz. İmam Meclisi ve Yeni Özbekistan Milli Park gezisi gerçekleşti. Taşkent’in tarihinden ve kültüründen destek alarak geliştiği görüldü.

Heyet Taşkent gezisi ardından Semerkant şehrine geçti. Semerkant şehrinde Turizm Üniversitesi Rektör 1. Yardımcısı Prof. Dr. Juliboy Eltazarov heyeti karşıladı.Turizm Üniversitesini gezen heyet, Semerkant’ın ve Özbekistan’ın turizmi hakkında detaylı bilgiler edindi..

Semerkant şehrinden sonra Buhara şehrine geçen heyet burada Şahı Nakşibend Bahattin Hazretlerinin kabrini ziyaret etti. Buhara’da İsmail Samani Türbesi, Uluğ Bek Medresesi, Kalon Minaresi, Zindan ve Namazgoh Cami’sini ziyaret etti.

Son olarak Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi’nin yaşadığı yeri ve Emir Timur’un yaptırmış olduğu Hoca Ahmed Yesevi’nin kabrini ziyaret eden heyet, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptırmış olduğu camiiyi ziyaret etti.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans