Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1571 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

TEVAZU İNSANI YÜCELTEN EN DEĞERLİ HASLETTİR

14 Ekim 2021 - 687 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»TEVAZU İNSANI YÜCELTEN EN DEĞERLİ HASLETTİR
TEVAZU İNSANI YÜCELTEN EN DEĞERLİ HASLETTİR

Evet sevgili dostlar bu gün Tevazu sahibi, Mütevazi olmanın insan yaşamında ne kadar önemli bir yer kapladığını hep beraber müşahede edeceğiz.
Tevazu insanı yücelten çok önemli bir haslet ve davranış biçimidir. Tevazu yani alçak gönüllülük, kendi değerini olduğundan az göstermek, başkalarını küçük görmemektir. Başka bir deyişle de kişiliğini yüceltmemek, kendisini ön plana çıkartmamak, insanlara tepeden bakmamak, her şeyi ben bilirim dememektir mütevazi olmak.
Mütevazi ve alçak gönüllü olmakla ne kazanırız?
Kendimizi kazandığımızı söyleye biliriz. İnsanın istekleri sınırlı değildir. Yetinmeyi, şükretmeyi bilmezsek en büyük servetler bile açlığımızı dindiremez. Hayatı tat alarak yaşamak ve ondan keyif almak istiyorsak alçak gönüllü, mütevazi ve kanaatkar olmak durumundayız. Başkaları tarafından dünyaya getirilen, başkaları tarafından eğitilen ve yaşamının kuralları başkaları tarafından belirlenen insanın böbürlenip büyüklenmesi ne kadar etkindir.
Ne zaman gelip, ne zaman terk edeceğimizi bilmediğimiz ve çok dar bir alanda devam eden hayatlarımız bizi ne kadar yüceltebilir ki? Bizim hiçbir zaman hak edilmiş bir hayatımız yoktur ancak bize bahşedilmiş bir hayat mevcuttur. Hiçbir şey bizim irademiz ile gerçekleşmemektedir. Bu nedenle insan daima kendisine mütevazi ve alçak gönüllü bir yaşam tarzı benimsemelidir.
Alçak gönüllü insanların özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.
Öncelik ve özellikle yaşam sınırlarını belirlemesi, her konuda mükemmel ve başarılı olamayacağını kabullenmesi, kendi hatalarını görüp ders çıkarması ve bir daha aynı hataları yapmamak için gayret sarf etmesi, sahip olduklarının değerini bilmesi ve onları koruması, hata yapmaktan korkmaması yaptığı hata ve yanlıştan dönme erdemini göstermesi, kendini övmekten kaçınması, yaptığı ve elde ettiği her şeyi kendisine mal etmemesi, yapılan her türlü güzel ve olumlu işlerde karşı tarafa teşekkür etmesi, kendisini başkaları ile karşılaştırmaması, öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya özen göstermesi ve en önemlisi başkalarına daima yardım etmesidir.
Mütevazi ve alçak gönüllü insanların en önemli özelliklerinden birisi de basit ve küçük şeylerden zevk almasıdır, alçak gönüllülüğü ancak tevazu sayesinde başarabilir insan. Hayatın zorlukları ve meşakkati ile ancak tevazu sayesinde mücadele edecek gücü kendimizde buluruz.
Mütevazi insanın hiçbir deneyimi ve çalışması insanlar tarafından hor görülmez, tevazu sahibi insanın hiçbir arkadaşı değersiz değildir ve hiçbir işi sıkıcı, yorucu görüp yarıda bırakmaz bilakis zaman kaybı olarak görmek yerine baştan sona sabır göstererek öğrenir en ince detayına kadar irdeler ve netice alır.
Maziye şöyle bir yolculuk yaparsak görürüz ki önemli şahsiyetler ve insanlık için hizmette bulunanların hepsi tevazu sahibi, alçak gönüllü mütedeyyin insanlardır.
Tevazunun zıddı kibirdir Mevlam bizleri bu fani dünyada tevazu ve alçak gönüllülükten ayırmasın, kibri de yanımıza yaklaştırmasın.
“Allah için tevazu gösteren kimseyi Allah yükseltir; büyüklük taslayanları ise Allah alçaltır”.
“Büyük olmak için küçükleşen nice insanlar vardır”
Kalın sağlıcakla sevgili dostlarım.

E.Asb.İbrahim ER

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
FY Ajans