Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Tespih ve Doğal Taşlar Fuarı’na Yoğun İlgi

20 Ekim 2023 - 231 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Tespih ve Doğal Taşlar Fuarı’na Yoğun İlgi
Tespih ve Doğal Taşlar Fuarı’na Yoğun İlgi

Geçen sene ilki düzenlenen ve beklentinin üzerinde ilgi gören Adana Tespih ve Doğal Taşlar Fuarı bu sene de yoğun ilgi görüyor. Tespihten takıya, değerli taştan antika eşyalara kadar birçok yelpazede ürünün sergilendiği fuarda birbirinden renkli stantlar misafirlerini bekliyor.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

Adana Valiliği himayesinde düzenlenen “2. Tesbih ve Doğal Taşlar Fuarı”, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde tespih ve doğal taş meraklılarına kapılarını açtı. Fuarda 300 stantta 30 ülke ve 70 ilden 450 firma bulunuyor. Birçok tespih ustasının el emeği tespihlerinin ve koleksiyonlarının sergilenip satışının yapıldığı fuarda çeşitli ülkelerden ziyaretçiler bulunuyor.

Esra Dallı (Yönetici Asistanı)

Altın kaplama standı ilgi görüyor

Fuar alanında yalnızca tespih stantları yok. Sektörle ilintili olsa da stantları, hizmet ve ürünleri ile dikkat çeken firmalar da var. Bunlardan birisi de Çukurova Metal Kaplama-Kimya standı. Stant önünde duran deney tüpleri ve cihazlar ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Standa olan ilgiden memnun olan ve firmanın yönetici asistanlığını yapan Esra Dallı ile yaptıkları işi ve ilgi çeken ürünleri konuştuk. Adana’da bulunan firmalarının altın, gümüş ve bakırların kaplamasını ve temizliğini yaptıklarını söyleyen Dallı, Şubat Ayı’nda kurulan firmalarının deprem felaketine rağmen çabuk toparladığını ve hem Adana’ya hem de Türkiye’nin dört bir köşesine iş yaptığını ifade etti. Fuara ve stantlarına olan ilgiden memnun olduğunu söyleyen Ballı, gelecek senelerde tüm stantların daha renkli ve ilgi çekici olmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Üreten kadınlar fuardan memnun

Karaisalı Halk Eğitim Merkezi’nde El Sanatları Öğretmenliği yapan Nihal Kılıç bir senedir üç kadın arkadaşı ile birlikte tespih yapımını öğrenerek bu sene fuara katılım göstermişler. Kılıç’ın tespih üretimine başlaması geçen sene dönemin valisi Süleyman Elban’ın halk eğitim merkezlerini ziyareti ile gelişmiş. Elban’ın teşviki ve Karaisalı Halk Eğitim Müdürü Sami Bulut’un destekleri ile tespih ve doğal taşlar atölyesi kurulunca Kılıç ve ev hanımı olan üç kadın bu işe girişiyor. Bir sene gibi kısa sürede büyük gelişim gösteren kadınlar şimdi yaptıkları tespihleri, kolyeleri ve bileklikleri ziyaretçilere sunuyor. Gösterilen ilgiden memnun olan kadınlar diğer kadınlara da hem örnek hem de motivasyon kaynağı olmanın gururunu yaşıyorlar.

Arap turistlerden fuara özel ilgi

Fuara çeşitli ülkelerden hem katılımcı hem de ziyaretçi ilgisi var. Özellikle Arap turistlerin tespih ve doğal taşlara olan ilgisi katılımcıların da yüzünü güldürüyor. Tespih ustalarının koleksiyonlarını ilgiyle inceleyen Arap turistler hem alışveriş yapıyor hem de iş bağlantıları kurmak için firma yetkilileri ile birebir görüşme imkanı buluyor.

Fuar 22 Ekim Pazar günü sona erecek.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans