Dolar : Alış : 32.7810 / Satış : 32.8400
Euro : Alış : 35.0464 / Satış : 35.1096
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1584 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“Temiz ve döngüsel bir ekonomi için sanayinin harekete geçirilmesi” çağrısı

07 Şubat 2024 - 77 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»“Temiz ve döngüsel bir ekonomi için sanayinin harekete geçirilmesi” çağrısı
“Temiz ve döngüsel bir ekonomi için sanayinin harekete geçirilmesi” çağrısı

KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı, İşletme Beyanının onaylı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler başvurabileceği “Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi” destek çağrısı açıklandı.

“Sanayide temiz ve döngüsel ekonomi”, doğal kaynakların korunması, atık üretiminin azaltılması, enerji ve kaynak verimliliğinin artırılması gibi hedeflerle sanayi sektörünün sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında öne çıkan başlıklar arasında yer alan döngüsel ekonomi, üretimde doğal kaynakların verimli kullanımını hedeflerken, atık üretimini de en aza indirmeyi amaçlar

Proje Teklif Çağrısının amacı, sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin çevresel sürdürülebilirlik, rekabet edebilirlik, yatırım fırsatları, dijitalleşme ve kaynak temininde kapasitelerinin geliştirilmesine ve öncelikli ihtiyaçlarının çevresel duyarlılık ve kaynak verimliliği olarak karşılanmasına katkıda bulunma kapsamında proje çağrısı yayınlamıştır.

Bu çağrı ile; imalatçı kobilerin yeşil teknolojileri benimseme, karbonsuzlaştırma, kaynak verimliliğini artırma, atık üretimini azaltma, suyun korunması ve sürdürülebilir üretim yöntemlerini uygulamaya yönelik projelerin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Bu kapsamda destek üst limiti olan 4 milyon ₺toplam proje tutarının %70‘ ine tekabül etmekte olup depremden hasar görmüş olan işletmeler bölgemizde %80 oranla desteklenecektir.

Desteklenen harcama kalemleri ise aşağıdaki gibidir

Personel Giderleri (Proje ile ilişkilendirilmiş olmak kaydıyla işletmede tam zamanlı çalışacak en fazla 2 yeni personel desteklenebilir.)

Makine, Teçhizat Giderleri (makine, teçhizatın yeni olması şartı aranır. Teçhizata; bilişim donanımı, harcanarak tükenmeyen donanımsal malzemeler de (motor, elektronik bileşenler, kasa vb.)

Yazılım Giderleri (Yazılım Lisans veya Buluttan Kullanım Giderleri (Proje süresi içindeki zaman sınırlı lisanslama ve buluttan erişimle kullanım dahildir.)- Yazılıma İlişkin Eğitim-Danışmanlık Giderleri

Hizmet Alım Giderleri( Eğitim giderleri, Test ve analiz giderleri, Belgelendirme giderleri, Danışmanlık giderleri)

Temiz ve döngüsel bir ekonomi için sanayinin harekete geçirilmesi” çağrısı kapsamında işletmeler aşağıdaki konu başlıkları ile ilişkili müracaatını gerçekleştirebilir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans