Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

SEYHAN’DA YEMEKLİ VAGON NOSTALJİSİ

13 Haziran 2023 - 128 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»SEYHAN’DA YEMEKLİ VAGON NOSTALJİSİ
SEYHAN’DA YEMEKLİ VAGON NOSTALJİSİ

Seyhan Belediyesi, kent kimliğini bozmadan tarihi yapıları yeniden kent yaşamının bir parçası haline getiriyor.

Adana’nın önemli tarihi yapılarından olan Eski İstasyon’u restore edip sosyo-kültürel bir fonksiyonla halkın hizmetine sunmak için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tarihi Eski İstasyon’un yıl sonunda “Lezzet İstasyonu” olarak hizmet vermeye başlayacağını dile getiren Başkan Akay, yemekli vagon nostaljisinin de yaşatılacağını bildirdi.

RESTORASYON ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

1883 yılında Adana’da üretilen pamuğun İngiltere’ye nakledilmesi amacıyla inşa edilen ve yeni gar binasının açıldığı 1923 yılına kadar hizmet veren; Seyhan Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restorasyonuna başlanan Eski İstasyon binasındaki çalışmalar aralıksız sürüyor.

ESKİ İSTASYON’DAN LEZZET İSTASYONU’NA

Restorasyon çalışmalarını inceleyen Başkan Akay, Eski İstasyon’un Adana tarihinde iz bırakan yapılarından biri olduğunu vurguladı. Akay, “Yeni Gar binasının hizmete girmesinin ardından bir süre atıl halde kalan, yakın zamanda da bir özel eğitim kurumuna ev sahipliği yapan Eski İstasyon’u ‘Lezzet İstasyon’ olarak yeniden kent yaşamına kazandırmak için kamulaştırıp, restorasyonuna başladık” diye konuştu.

ADANA’NIN EŞSİZ LEZZETLERİ TANITILACAK

Adana’nın eşsiz lezzetlere sahip bir kent olduğunun altını çizen Başkan Akay, tarihi binanın bir gastronomi merkezi olarak hizmet vereceğini aktardı. Akay, “Burada yöresel ve kültürel yiyeceklerimizin tanıtımını yapacağız. Ayrıca bunları yapacak kişilerin eğitimi için de tarihi binamızı, ek bir eğitim tesisiyle tamamlayacağız. Bu eğitim tesisininlokantası, atölyeleri ve mutfağı olacak” şeklinde konuştu.

YEMEKLİ VAGON NOSTALJİSİ DE YAŞATILACAK

Yemekli vagon nostaljisinin de aynı alanda yaşatılacağını vurgulayan Başkan Akay, “Burada vagonlarımızda var ve gar lokantalarının nostaljisini de konuklarımıza yaşatacağız. Yılsonuna kadar Adana bir ‘Lezzet İstasyonu’na, gastronomi merkezine kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans