Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Seçmen Kütükleri 2 Mayıs’ta İlan Edilecek

27 Nisan 2018 - 550 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Seçmen Kütükleri 2 Mayıs’ta İlan Edilecek
Seçmen Kütükleri 2 Mayıs’ta İlan Edilecek

Yurt İçi Seçmen Kütüğü askı listeleri 2 Mayıs saat 08.00’de askıya çıkacak, 12 Mayıs saat 17.00’de askıdan indirilecek. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü, 2 Mayıs saat 08.00’de www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilecek, 12 Mayıs’ta ilan sona erdirilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Yurt İçi Seçmen Kütüğü’nün güncelleştirilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen genelge Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Yurt İçi Seçmen Kütüğü askı listeleri 2 Mayıs Çarşamba saat 08.00’de askıya çıkacak, 12 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de askıdan indirilecek. Birlikte gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için güncelleştirme yapmak amacıyla askıya çıkarılacak muhtarlık bölgesi askı listeleri; Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce Adres Kayıt Sistemi’nden alınan Türkiye’de ikamet eden ve seçmen niteliğini taşıyan kişilere ait kayıtlar, gerekli işlemler yapıldıktan ve seçmen kütüğüne dönüştürüldükten sonra askıya çıkarılan listeler olacak. Bu kapsamda, yerleşim yeri değişikliği nedeniyle seçim çevresi değişen ilçe seçim kurullarınca, güncelleştirme ve muhtarlık bölgesi askı listelerinin düzenlenmesi ile sandıkların numaralandırılması işlemleri yeni durum esas alınarak yapılacak. Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce 30 Nisan’dan önce; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden oy verme günü itibarıyla 18 yaşını dolduracak olan ve geçerli yerleşim yeri adresine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait bilgiler alınacak. Bu kapsamda alınan ölüm, vatandaşlığın kaybedilmesi veya kazanılması gibi olay bilgileri Yurt İçi Seçmen Kütüğü’ne işlenecek. Oy verme günü itibarıyla silah altında olan er ve erbaşlara ilişkin bilgiler, Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Genel Müdürlüğü’nden, askeri öğrenciler ve yedek subay öğrencilerine ait bilgiler de Genelkurmay Başkanlığından alınarak bu kişilerin seçmen kütüğündeki kayıtları dondurulacak. Askerliği nedeniyle daha önceden kayıtları dondurulanlardan oy verme günü itibarıyla terhis olacaklar var ise kayıtları “oy kullanabilir” hale getirilecek. Ceza infaz kurumlarında bulunan taksirli suçlar dışındaki hükümlülere ait bilgiler (ceza infaz kurumundan firar edenler dahil) Adalet Bakanlığı’ndan alınarak kayıtları dondurulacak. Ceza infaz kurumlarında bulunması nedeniyle daha önceden kayıtları dondurulan hükümlülerden oy verme günü itibarıyla tahliye olacaklar var ise kayıtları “oy kullanabilir” şeklinde düzenlenecek. Engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için sandık ataması yapılırken göz önünde bulundurulmak üzere, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden görme ve ortopedik engellilerin listesi elektronik ortamda istenecek ve alınan bilgiler seçmen kütüğüne işlenecek.

Seçmen kütüğünde gerekli işlemler yapıldıktan sonra ilçe seçim kurulları tarafından muhtarlık bölgesi askı listeleri Seçim Bilişim Sistemi’nden (SEÇSİS) alınarak muhtarlıklarda askıya çıkarılacak.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans