Dolar : Alış : 32.5096 / Satış : 32.5682
Euro : Alış : 34.6254 / Satış : 34.6878
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1561 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Reel sektöre destek turu

05 Kasım 2018 - 703 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Reel sektöre destek turu
Reel sektöre destek turu

Reel sektörün ve KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için TOBB ve Bankalar Birliği el ele verdi. Türkiye’yi karış karış dolaşacak olan iki kurum, hem finans sektörünün sağladığı yeni imkânları masaya yatırıyor hem de reel sektörün sorunlarını yerinde dinliyor. Toplantının üçüncüsü dün Konya’da yapıldı.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB), reel sektörün sıkıntılarını aşması için Türkiye’yi dolaşacak. İlkini İstanbul, ikincisini ise Denizli’de yaptıkları toplantının üçüncü ayağı dün Konya’da gerçekleştirildi. Reel sektör ve finans sektörünün el ele verdiğinde başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığına dikkat çekilen toplantılarda finans sektörü tarafından sunulan yeni imkanlar da masaya yatırılıyor.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası iş birliğinde bir otelde düzenlenen istişare toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler var. Dış ticarete ilişkin rakamlar, döviz gelir-gider durumunda bir dengelenme başladığını gösteriyor” dedi.

ORTAK ÇÖZÜMLER

TBB ile ortaklaşa düzenledikleri toplantılarla, reel sektörle finans sektörünün birbirini daha iyi anlamasını amaçladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ortak çözümler geliştireceğiz. Bu sıkıntılı süreci birlikte atlatacağız. Finans sektörü, reel sektöre ve KOBİ’lere kan akışını sağlayan ana damardır. Dolayısıyla biri kötü durumdayken, diğerinin iyi durumda olması beklenemez. İçinde bulunduğumuz süreçte, her iki sektörün de güçlendirilmesine ihtiyaç var” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda önerileri hükümete ilettiklerini aktaran Hisarcıklıoğlu, “TBB Başkanı Hüseyin Aydın’ın da çabalarıyla, bankalarımız, reel sektöre yeni imkanlar sunmaya başladı. Elbette tüm bunların yanında, başka önlemlere de ihtiyaç var. Reel sektörün ve özellikle de KOBİ’lerin finansmana ulaşma imkanlarının açık tutulması, hayati önem taşımaktadır” diye konuştu. 

Hisarcıklıoğlu, reel sektörün ve KOBİ’lerin finansmana ulaşma imkanlarının açık tutulması konusunda son dönemde, kamu bankalarının daha aktif olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Bizler, reel sektör ile mali sektörün aynı geminin yolcusu olduğunun bilincindeyiz. Birlikte hareket etmek, birbirimize destek olmak durumundayız. Son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler var. Dış ticarete ilişkin rakamlar, döviz gelir-gider durumunda bir dengelenme başladığını gösteriyor. Ekonomideki canlanma henüz hedeflenen noktaya ulaşmadı. Bu konuda da son dönemde atılan adımların, son vergi ve ÖTV indirimlerinin pozitife doğru bir gidişatın göstergesi olduğuna inanıyoruz. Odalarımız ve borsalarımızdan gelen talepleri hükümetimize ilettik. Vergi ve ÖTV indirimleri gerçekleşti. Biz tüm bu çalkantıların geçici olduğuna inanıyoruz.”

KATKIYA DEVAM

TBB Başkanı Hüseyin Aydın da, yaptığı konuşmada reel sektörle finans sektörünün aynı gemide olduğunu, dolayısıyla bu iki sektörün birbirini anlaması, problemlere birlikte çözüm üretmesi gerektiğini söyledi. Bankalar Birliği olarak son dönemde bazı prensip kararlar aldıklarını, yasal düzenlemeler yaptıklarını belirten Aydın, şunları kaydetti: “Bunların pratik uygulamalarını bugün Konya’da KOBİ’lerin başkentinde tartışacağız. Ülkeyi karış karış dolaşacağız. Hepimizin eksiği, noksanı olabilir. Zaman zaman farklı davranışlar sergiliyoruz ama nihayetinde hepimizin bir tane amacı var; ülkenin bilançosunu büyütmek, ülkeye katkı sağlamak. Bu konuda gayret gösteren herkese, finans sektörü, bankacılık sektörü olarak katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

hurriyet.com.tr

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans