Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1571 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Piyasaların beklediği kritik görüşme gerçekleşti

11 Aralık 2018 - 663 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Piyasaların beklediği kritik görüşme gerçekleşti
Piyasaların beklediği kritik görüşme gerçekleşti

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi (USTR) Robert Lighthizer ile telefonda görüştü.

Görüşmede Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Arjantin’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde vardıkları mutabakatın uygulanması ele alınarak, ekonomik ve ticari müzakerelerde yeni adımlarına yönelik yol haritası ve takvimin ilerletilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. G-20’deki Trump-Şi görüşmesinde iki ülkenin, 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirmemesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Çin ve ABD‘nin başlattıkları ticaret müzakerelerinin bir sonraki aşaması için izlenecek yol haritası, dün Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer arasındaki telefon görüşmesinde ele alındı.

Bu ay Arjantin’de görüşen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD’nin 200 milyar dolarlık ithal Çin malından alınan gümrük vergisini 1 Ocak’tan itibaren yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarma planının altı ay süreyle erteleyen bir uzlaşıya vardılar.

Lighthizer, Pazar günü yaptığı açıklamada, müzakereler 1 Mart’a kadar başarılı bir sonuca ulaşmazsa, yeni gümrük tarifelerinin yürürlüğe gireceğini söyledi ve bu uygulama için verilen tarihten taviz verilmeyeceğini ifade etti. Çin ticaret bakanlığından yapılan kısa açıklamada da Liu, Mnuchin ve Lighthizer arasında önceden planlanan bir telefon görüşmesi yapıldığı belirtildi.

Bakanlık, “Taraflar iki ülke liderinin vardığı görüş birliğini hayata geçirmek, ekonomik ve ticari müzakerelerin bir sonraki aşaması için bir takvim ve yol haritasını oluşturmak için görüş alışverişinde bulunmuşlardır” denildi.

Görüşme hakkında iki taraftan da ayrıntılı bilgi verilmedi. Küresel piyasalar, Çin’in ABD karşısındaki büyük ticaret fazlası ve Washington’un Çin’in Amerikan fikri mülkiyeti ve teknolojisini çaldığı iddiaları nedeniyle dünyanın en büyük iki ekonomik gücü arasında bir çatışma ihtimalinden büyük kaygı duyuyorlar.

Çinli telekom üreticisi Huawei Technologies şirketinin en üst düzey yöneticisinin Kanada’da tutuklanması da ABD-Çin ticaret savaşını yeniden alevlendirebileceğinden kaygılanan küresel piyasaları ürkütüyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans