Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Öz Ökmenler ahşabın değerini ‘kadın’la yüceltecek

27 Eylül 2021 - 664 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sektör Haberleri»Öz Ökmenler ahşabın değerini ‘kadın’la yüceltecek
Öz Ökmenler ahşabın değerini ‘kadın’la yüceltecek

Ahşap sektörünün köklü şirketi Öz Ökmenler, Adana OSB’de gerçekleştirdiği yatırımında kadın istihdamına yöneldi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sami Ökmen, ahşabı katma değeri yüksek onlarca ürüne dönüştüren tesislerinde yüzde 30 olan kadın istihdamını yıl sonuna kadar yüzde 50’ye yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek, “Kadınlarımızın detaycı ve titiz çalışmaları şirketimize değer katacak” dedi.

Gülseda Bildirici/İş’te Life Adana Dergisi

Uzun yıllar Ceyhan Yolu Polis Okulu civarında keresteden katma değeri yüksek malzemeler üreten ahşap sektörünün köklü markası Öz Ökmenler Orman Ürünleri Yapı Market İnşaat Ticaret Sanayi Limited Şirketi, son yıllardaki yoğun talebe cevap vermek amacıyla yatırımını Adana OSB’ye taşıdı.

YILLIK 100 BİN METREKÜPLÜK KAPASİTE                                                                                                  

15 bin metrekarelik alanda yeni nesil teknoloji makinelerle ahşap işleyen Öz Ökmenler, uluslararası standartlarda ahşap ev, pergola malzemesi, peyzaja uygun lambriler, taban döşeme ürünleri üretmeye devam ediyor. Sektörde yarım asrı geride bırakmaya hazırlanan Öz Ökmenler, yıllık 100 bin metreküp tomruk işleme kapasitesiyle bölgenin en büyük tesisleri arasında yer alıyor.

YURTDIŞINDA GÖRDÜM YENİ TESİSİMİZDE UYGULADIM                                                                       

Öz Ökmenler Orman Ürünleri Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Ökmen, yeni yatırımlarıyla birlikte istihdam sayılarının 100’e yaklaştığını belirterek, bu sayının yüzde 30’unun kadınlardan oluştuğunu söylüyor. Ahşap sektöründe kadın istihdamının tuhaf karşılandığını ancak düşünülenin aksine kadın personeller ile çalışmakla daha başarılı sonuçlar aldıklarını anlatıyor.  İşletmede kadın istihdamını daha da artıracaklarını belirten Ökmen, “2000’li yıllarda yurt dışında kendi sektörümle ilgili birçok fabrika gezdim. İşletmede erkek çalışandan fazla kadınlar vardı. Bu çok dikkatimi çekti ve ben neden kadın çalışanlar diye sorduğumda işletme yöneticisi, kadın çalışanlarının işinde daha disiplinli, daha özenli çalıştıklarını, ortaya çıkarılan ürün kalitesinde artış yaşandığını söyledi. O gün karar verdim. Yeni yatırımımda ben de kadın çalışan tercih edeceğim diye kendime söz verdim. Türkiye’de bu sektörde kadın istihdamı çok yoğun değil. Ama ben şimdiden çok memnunum. Şu an tesislerimizde çalışanların yüzde 30’u kadın. Bu sayıyı yeni yılla birlikte yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

                     
AHŞABIN ÖMRÜNE ÖMÜR KATIYORUZ                                                                                 

İşte Life Adana dergisine sektörüyle ilgili bilgi veren Sami Ökmen, “Bir ağaç ortalama 80 yılda yetişiyor. Bu çok değerli hammaddeyi genel olarak sadece inşaatta kullanılan keresteye dönüştürerek onu en fazla bir içerisinde yok etmiş oluyoruz. Bu hem yetişme zamanına, hem ağaca hem de doğaya verilen bir zarardır. Oysa aynı hammaddeyi ileri derecede işlemek suretiyle insanın yaşamsal alanlarında, bir ahşap ev, kamelya, park peyzaj veya ahşap ofislerin yapımında kullanarak insanlığın asırlarca hizmetine sunmuş oluyoruz. Bugün neredeyse hiç bir kimsenin ahşap ve ahşap ürünlerinden soyutlanarak yaşaması mümkün değildir. Ancak ahşap malzeme doğal halde iken fiziksel, kimyasal, mekanik tahrip faktörlerine ve biyotik faktörlere karşı dayanıklı değildir. Orman alanlarının korunması ve bununla birlikte ağaç malzemenin daha verimli ve uzun ömürlü kullanımı için ahşap malzemenin korunması (emprenye) kavramı öne çıkmaktadır. İşte biz tesislerimizde bunu yapıyoruz. Ahşap yapıların ömrü diğer tüm yapı malzemelerinden çok daha uzundur. Biz 100 ile 200 yıl arasında ömür diyoruz yalnız gerekli bakım yapılması dahilinde ahşap yapılar 200 yıl rahatlıkla ayakta kalırlar. Dünyanın en eski ve en dayanıklı yapı malzemesi olan ahşaptan yapılan yapılar 800 yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Norveç, Almanya, Finlandiya, Türkiye de 800 yılı aşmış yapılar mevcuttur.

Neden ahşap ev tercih ederiz?

Betonarme yapılara göre daha hafif olduğu için depreme dayanıklılık sağlar ve daha uzun ömürlüdür. Çevre dostu ve insan sağlığına zararlı olmayan bir malzemedir. Ayrıca doğada her zaman yenilenebilir. Ahşap yüksek ısı yalıtımı sağlamaktadır. Ahşap, yoğunluğu ile değerlendirildiğinde yüksek mukavemete sahip bir malzemedir. Ayrıca çok uzun yıllarda doğada yetişen bir ağacı daha uzun ömürlü bir yapıda kullanmak hem doğaya katkı hem de ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlar.

Biz Öz Ökmenler Ahşap Ürünleri olarak yaptığımız tüm araştırmalar, analizler ve çalışmalar sonrasında kendi ürettiğimiz ürünler ile yakın bölgelere anahtar teslimi projeleri hayata geçiriyoruz. Türkiye’ni hatta son yıllarda artan ihracatımızla dünyanın birçok yerine işlenmiş ahşap ürünleri gönderiyoruz.

Ayrıca Yaşanan pandemi sürecine rağmen yeni fabrikamızı faaliyete geçirip yeni istihdamlar sağlamaktan dolayı son derece mutluyuz” diyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans