Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Mutfak masrafı ayda 400 TL arttı

12 Aralık 2018 - 605 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Mutfak masrafı ayda 400 TL arttı
Mutfak masrafı ayda 400 TL arttı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda çalışanları temsilen yer alan Türk-İş, ‘asgari ücret raporu’ hazırladı. Rapora göre Türkiye’de  aylık mutfak harcaması son bir yıl içinde 400 TL arttı. Türkiye’deki net asgari ücret kur hareketleri nedeniyle 270 Euro’ya kadar geriledi.

TÜRK-İş’in hazırladığı “asgari ücret raporu” gıda harcamalarındaki artışlara dikkati çekiyor. Kasım 2018 ayı bulgularına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 943 TL, yoksulluk sınırının ise 6 bin 328 TL’ye çıktığı belirtilen raporda, “Bir yıl içinde asgari mutfak masrafı neredeyse 400 TL artmıştır. Aynı zaman diliminde dört kişilik bir ailenin insanca yaşaması için yapması gereken harcama bin 200 TL’den daha fazla bir yükseliş sergilemiştir. Eldeki veriler doğrultusunda fazla söze gerek yoktur. Bin 603 TL’lik net asgari ücret dört kişilik bir ailenin gıda harcamasını bile karşılamaktan uzak kalmaktadır” denildi.

Raporda, AB ülkeleri ile Türkiye arasındaki asgari ücret kıyaslaması da yapıldı. Buna göre, Almanya’da brüt asgari ücret bin 498 Euro. Türkiye’deki brüt asgari ücretin TL karşılığı ise, 2018 yılı için 2 bin 29 TL. Güncel serbest piyasa döviz kuruüzerinden bakıldığında 2018 yılı brüt asgari ücretin Euro karşılığı 342 Euro. Bin 603 TL’lik net asgari ücret ise 270 Euroya karşılık geliyor. Raporda şöyle devam edildi: “Eldeki bu veriler AB’nin en çevre ülkelerinde bile bu derece düşük bir asgari ücret uygulaması olmadığını gözler önüne sermektedir. 1 Ocak 2017-1 Ocak 2018 arasında brüt ve net asgari ücret artışının en açık biçimde gerçekleştiği AB ülkesi Romanya. Söz konusu zaman diliminde Romanya’da asgari ücret brüt olarak yüzde 52, net olarak yüzde 50.4 artış gösterdi. Aynı zaman zarfında net asgari ücret yalnızca 4 ülkede -oldukça ihmal edilebilir düzeylerde- azalış gösterdi. Bu ülkelerden üçü yüksek seviyeli asgari ücret uygulan üst grupta yer alıyor. Bunlar sırasıyla Almanya, Luxemburg ve Belçika. Dördüncü ülke ise yüzde 1.1’lik bir reel asgari ücret gerilemesinin yaşandığı Yunanistan’dır.”

Asgari ücret üzerinden vergilendirmeye de dikkat çekilen raporda, asgari ücretli bekar bir işçinin bile artan oranlı vergi nedeniyle Ekim 2018 ayında bir üst dilim üzerinden, yüzde 20 oranıyla, vergi ödemek durumunda kaldığı belirtildi. Bu nedenle net asgari ücretin Ekim ayında bin 516 TL’ye düştüğü kaydedilen raporda şöyle denildi: “Yapılan düzenleme ile bekar işçinin bu kaybı giderilmekte ve aradaki fark karşılanarak net asgari ücretin aşınması önlenmektedir. Ancak bu uygulama sadece bekar işçinin eline geçen asgari ücret tutarı esas alınarak yapılmaktadır. Örneğin eşi çalışmayan evli üç çocuklu bir asgari ücretlinin eline yılbaşında bin 709 TL net asgari ücret geçerken, vergi dilimindeki adaletsiz yapı nedeniyle ücreti 2018 Ekim ayında bin 623 TL’ye gerilemektedir.”

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, geçen hafta başlayan ‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ görüşmeleri öncesinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilere ikram edilen simitten yemişti. Atalay aynı toplantıda asgari ücretli Gülden Görmez’i de kamuoyuna tanıtmıştı.

hurriyet.com.tr

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans