Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Merkez Bankası’nın faiz artırımı beklentilerin üzerinde gerçekleşti

24 Ağustos 2023 - 186 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Merkez Bankası’nın faiz artırımı beklentilerin üzerinde gerçekleşti
Merkez Bankası’nın faiz artırımı beklentilerin üzerinde gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, faizi üst üste üçüncü kez artırarak yüzde 25’e yükseltti.

Merkez Bankası’nın 750 baz puanlık faiz artırımı, yüzde 20 seviyesindeki piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

PPK metninde parasal sıkılaştırmanın devam edeceği vurgulanarak “Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.” denildi.

“Enflasyonda yükseliş sürecek”

Enflasyon Raporu sunumunda yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 58’e çıkarıldığının hatırlatıldığı metinde şu ifadelere yer verildi:

Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır.

Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir.” 

Dolar 27 liranın altına geriledi

Karar sonrası döviz kurlarında yüzde 2’ye yaklaşan düşüş gerçekleşti. Dolar kuru 27 liranın altına gerilerken Euro kuru ise 29 lira sınırında.

Borsa İstanbul yüzde 2,7’lik yükselişle 7811 liradan üzerinde işlem görürken, bankacılık endeksi yüzde 9’un üzerinde değerlendi.

Kaynak: T24.com.tr

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans