Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Merkez Bankası’ndan Döviz İçin Önlem

09 Mayıs 2019 - 604 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Merkez Bankası’ndan Döviz İçin Önlem
Merkez Bankası’ndan Döviz İçin Önlem

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 1 haftalık repo ihalelerine bir süreliğine ara verdiğini açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır.” dendi.

Açıklama öncesinde 6.25 civarında seyreden dolar/TL, ilk etapta 6.21’lere çekildi ancak sonrasında yeniden 6.23 seviyesi görüldü.

Dolayısıyla, Merkez Bankası sıkılaşmaya giderek piyasalara repo ihaleleri üzerinden yüzde 24 ile verdiği Türk Lirası’nı yüzde 25.5 gecelik faizden verecek ve örtülü olarak 150 baz puan faiz artırmış oldu.

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası, 25 Nisan’da yapılan PPK toplantısının ardından yayımlanan metinden “ek sıkılaştırma” ifadesini kaldırmış ve “Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir” ifadesine yer vermişti.

14 Eylül 2018 – 22 Mart 2019 tarihleri arasında TCMB fonlamasının tamamı haftalık repo ihaleleri ile yapılırken, finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak 25 Mart 2019 – 8 Nisan 2019 tarihleri arasında haftalık repo ihalelerine ara verilmiş ve fonlama gecelik borç verme oranı olan yüzde 25,5’ten sağlanmıştı.

TCMB, 8 Nisan’dan itibaren haftalık repo ihalelerine tekrar dönmüştü.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , , ,
FY Ajans