Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Kurumsallaşma “Kurumsal Ajansla” Mümkün

15 Ekim 2021 - 539 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Kurumsallaşma “Kurumsal Ajansla” Mümkün
Kurumsallaşma “Kurumsal Ajansla” Mümkün

Kurumsallaşma kavramı özellikle gelişmekte olan işletmelerde sıklıkla duyduğumuz bir kavram haline geldi. Kurumsallaşmanın önemli olduğunu, lüks değil bir ihtiyaç olduğunu nihayet birçok işletme sahibi artık kabullendi. Fakat üzülerek söylemeliyim ki bu kabullenişi pratiğe döken firma sayısı pek az. Sebebi ise çoğu zaman seçilen yöntemler ve çalışılan paydaşların ihtiyaca cevap verememesi. Kurumsallaşmanın yolu kurumsal bir reklam ajansından geçmektedir. Bu artık tartışmasız bir gerçeklik haline gelmiştir. Sebeplerine değinmeden önce sıklıkla vurguladığımız kurumsallaşma kavramının tanımını yapmakta fayda var.

Kurumsallaşma; bir kurumun, bir kuruluşun veya bir işletmenin KİŞİLERE bağımlı olmadan faaliyetlerini sürdürebilmesi ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapıya kavuşturulabilmesi işlemine denir.

“Kişilere bağımlı olmadan” vurgusu çok önemli. Özellikle aile şirketlerinde sıklıkla karşılaştığımız problemlerden bir tanesi de aile içindeki hiyerarşik yapının işletmeye taşınması oluyor. Halbuki işletmelerin ayrı dinamikleri vardır. İş, doğası gereği işi bilen kişinin yönlendirmesine, yeri geldiğinde görevi ve sorumluluğu paylaşılmasına ihtiyaç duyar. Fakat aile şirketlerinde yönetici sorumluluğunu paylaşmayıp her konuda yönlendirici olmaya çalıştığına hem yönetici hem şirket ayrı ayrı yıpranıyor. Çözüm ise aslında basit. Kurumsallaşarak görev ve sorumlulukları paylaşmak, kişilerden ziyade sisteme bağlı kalarak işi başarıyla tamamlamak. Bu yöntem şüphesiz işin kişilere bağlı olarak ilerlemesi ya da durmasının önüne geçerek sürekliliği sağlar ve şirketin ömrünün şahısların ömrü ile sınırlı kalmasının önüne geçer.

Elbette ki bu sorunlar yalnızca aile şirketlerinde karşımıza çıkmıyor. Şahıs ya ortaklı işletmelerde de benzer sorunları görmek mümkün. Bu şirketlerin profesyonel bir destek alması çok ama çok zor. Kişisel hırslar, kariyer planları ve çıkarlar söz konusu olduğunda en basit işler karmaşıklaşabiliyor. Üstesinden gelmek için kendi kurumsallığını tamamlamış, çalıştığı şirketin eksiklerini ve artılarını soğukkanlılıkla ve istatistiksel verilerle çözümlemiş, çözüm noktasında şirketin kapasitesini ve yapabileceklerini doğru olarak tespit etmiş bir ajans şart. Kurumsal bir reklam ajansının şirkete katkılarını kısaca ve madde madde şöyle açıklayabiliriz;

*Kurumsal bir reklam ajansı kurumsallaşma ve markalaşma sürecinizde yaşaması muhtemel sorunları önceden görerek planlı hareket eder ve sizlere hem vakitten hem nakitten tasarruf imkanı sağlar.

*Kurum içi iletişiminizi, paydaşlarınızla iletişiminizi ve müşterilerle olan iletişiminizi güçlendirerek yaptığınız iş/hizmetin doğru olarak anlatılmasını ve tanınmasını sağlar.

*Kurumsal kimliğinize uygun olarak logonuzu, web sitenizi, sosyal medya hesaplarınızı tasarlayıp yöneterek marka değerinize katkı sunar.

*TV, Radyo ve Açık Hava reklamlarına ulaşımınızı kolaylaştırarak hedef kitlenize en uygun mecra ile çalışmanızı sağlar.

*Reklam ve Tanıtım faaliyetleriniz sonrasında gerekli istatistikleri sizinle paylaşarak önünüzü görmenizi kolaylaştırır.

* İşletmeniz ile ilgili haberleri ajanslarla paylaşarak görünürlüğünüzü artırır.

* Sektörünüzle ilgili fuar, konferans, toplantı ve gelişmelerden sizleri haberdar ederek sektörünüzle ilgili gelişmelere kayıtsız kalmanızın önüne geçer.

Bu maddeler daha da çoğaltılabilir. Fakat meselenin özünü tekrar vurgulayarak yazıyı noktalamakta fayda var:
“Kurumsallaşma ancak ve ancak kurumsal bir reklam ajansı ile mümkün.”

Filiz YILDIRICI

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans