Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası arasındaki farklar nelerdir?

05 Kasım 2018 - 579 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası arasındaki farklar nelerdir?
Kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası arasındaki farklar nelerdir?

Kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası araç sahiplerinin sıklıkla karıştırdığı iki sigorta çeşidi. Her ikisi de büyük öneme sahip bu sigortalar, yaşanacak herhangi bir trafik kazası sonucu karşılanacak maddi kayıpların çerçevesini belirliyor. Zorunlu trafik sigortasının amacı trafikte diğer kişilere karşı oluşacak sorumlulukları teminat altına almak. Kasko sigortası ise araç sahibini ve aracını güvence altına almayı hedefliyor. Bu anlamda iki sigorta çeşidi birbirini tamamlıyor. 

Trafik Sigortası Zorunlu, Kasko İsteğe Bağlı

Trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki temel farklardan biri trafik sigortasının zorunlu, kaskonun ise isteğe bağlı olması. Zorunlu trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nca zorunlu kılınan, trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşidi. Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da trafik sigortası süresi dolmuş olan araçlar yasa gereği trafikten men edilebiliyor. Zorunlu trafik sigortası sürücünün trafikte diğer kişilere karşı oluşacak sorumluluklarını teminat altına alması sebebiyle zorunlu kılınıyor. Sürücüler zorunlu trafik sigortası sayesinde karıştıkları trafik kazalarında maddi yükümlülükten poliçenin belirlediği ölçüde kurtuluyor.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası arasındaki bir diğer fark sundukları teminatlar. Zorunlu trafik sigortası olası bir kazada sürücülerin diğer araca veya üçüncü şahıslara verebileceği zararları zorunlu masraflar doğrultusunda teminat altına alıyor. Hastane tedavisi gerektiren durumlarda hastane masrafları ve ölüm durumunda kusurlu olan şoförün ödemesi gereken maddi tazminatlar da trafik sigortası tarafından karşılanıyor. Kasko sigortası ise araç sahibini ve aracını çeşitli risklere karşı güvence altına alıyor. Deprem, sel, su baskını gibi elinizde olmayan sebeplerden dolayı aracınızın başına gelebilecek her türlü hasarda masrafları kasko karşılıyor. Kaskonun kapsamını sürücünün istek ve ihtiyaçları doğrultusunda genişletmek mümkün. 

Trafik Sigortası Limitleri Sabit, Kasko Limitleri Değişken

Kaza, yaralanma veya ölüm halinde ödeme yapılabilmesi için belirlenen zorunlu trafik sigortası limitlerini her yıl devlet belirliyor ve bu sebeple limitler sabit. Oluşan hasarın maddi boyutunun limitleri aşması durumunda ortaya çıkacak fark sürücü tarafından ödenmek durumunda. Kasko sigortasında ise limitler sabit değil. Türkiye Sigortalar Birliği’nin araçların marka, model ve üretim yıllarını esas alarak periyodik olarak yayınladığı kasko araç değer listesi limitlerin belirlenmesinde referans oluyor. Kaza durumunda karşı tarafta zorunlu trafik sigortasının limitlerinin karşılayamayacağı kadar büyük hasar oluşması durumunda kasko poliçenizde İhtiyari Mali Mesuliyet güvencesi varsa trafik sigortasının limiti aşan kısmını da kasko karşılayabiliyor. Hem trafik sigortası süresi hem de kasko poliçe süresi bir yıl ve ikisi de her yıl yenilenmek durumunda. 

Trafik sigortasının karşıladığı riskler daha az ve teminatları daha düşük olması sebebiyle fiyatları kaskoya göre daha düşük. Kasko ise teminatları ve karşıladığı zararların daha kapsamlı olması sebebiyle daha yüksek fiyatlı. Örneğin, aracınızın park halindeyken camının kırılmasını durumunda zorunlu trafik sigortası bu zararı karşılamıyor, kasko ise aracınızın başına gelebilecek tüm hasarları poliçenizde belirtilen teminatlar doğrultusunda karşılıyor. İki sigorta çeşidi arasındaki fiyat farkının temel nedeni bu.

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kaskonun Hasarsızlık İndirimleri Farklı

Zorunlu trafik sigortası ve kaskonun arasındaki bir diğer fark da hasarsızlık indirimlerinin farklı oluşu. Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi maksimum %20 civarında uygulanırken, kaskoda ise %65’e varan hasarsızlık indirimi uygulanıyor. 

t24.com.tr

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , ,
FY Ajans