Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Karataş Denizyolu Turizm Yatırım Fizibilitesi Projesinde İmzaları Atıldı

22 Ağustos 2022 - 220 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Karataş Denizyolu Turizm Yatırım Fizibilitesi Projesinde İmzaları Atıldı
Karataş Denizyolu Turizm Yatırım Fizibilitesi Projesinde İmzaları Atıldı

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) 2022 yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan Adana Turizmi Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği (ATGAB) ve Karataş Belediyesi paydaşlığında hazırlanan “Karataş Transport Denizyolu Turizm Merkezi Yatırım ve İşletme Projesi” için sözleşme imzaları atıldı.

Proje sözleşmesi ÇKA Genel Sekreteri Ahmet Rıfat Duran ve Adana ATGAB Başkanı ve Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz arasında imzalandı. 

Proje hakkında basına verdiği demeçte Başkan Necip Topuz;  Adana Karataş ile hedef bölge arasında açılacak yeni bir denizyolu turizm merkezi kapsamında, yurt içi ve yurt dışı ağlar sayesinde, modern taşımacılığa uygun, gelişmiş, konforlu ve hızlı yolcu/arabalı gemilerin feribotların hizmete alınacak, Karataş a turistik gemilerin uğraması için bir park ve bakım koşulları ile ilgili fiziki üst yapı imkanları kazandırılacaktır. Örnek olarak; 65 deniz mili mesafesindeki Taşucu Girne hattı mevcut gemilerle ortalama 2 saat 30 dakika sürerken, 128  deniz mili mesafesindeki Karataş-Gazi Mağusa arası yolculuk alınacak modern feribotlarla 2 saatin altında gerçekleşebilecektir.  Karataş Limanı ile Arsuz Madenli Limanı arasındaki 207 kilometrelik ve 2 saat 40 dakikalık karayolu mesafesi,  karşılıklı deniz otobüsü seferleri ile 34 mile ve 30 dakikaya indirilebilecektir.

Akdeniz’e en uzun kıyı şeridi olan ülke Türkiye’dir. Akdeniz Deniz Sınırımız 1577 km, Dolayısıyla bu denizde kıta sahanlığı ve deniz yetki alanı en geniş ülkeyiz.Coğrafik yapı sebebi ile sahip olduğumuz böylesine uzun deniz kıyılarımızın çoğunu yazlık-ikincil konutlar, tarım arazileri, sulak alanlar, turizm tesisleri ve diğer yapılarla donatılmış ya da rezerv edilmiş durumdadır. Komşumuz Yunanistan denizcilik endüstrisinden milyarlarca dolar gelir elde ederken 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz denizcilik sektörlerinden beklenen katma değeri yakalayamamıştır.  

Diğer taraftan Adana’nın komşuları Mersin ve Hatay illerinin denizcilik konusunda oldukça geniş imkanlara sahiptir. Gerek turizm gerekse ticari olarak bu illerle bölgesel iş birliğine zemin hazırlayacak bu tarz yapıların kurulması ile Adana’da denizcilik kültürünü gelişecektir. Fizibilitenin yatırıma dönüşmesi ile Bölgemizin stratejik kalkınma planları kapsamında öncelikli alanlar içerisinde sayılan turizm sektörümüz yeni bir hedef pazar bölgesine kavuşacak, bu bölge  Kuzeyde: Niğde-Kayseri-K.Maraş-Osmaniye, Güneyde: İskenderiye-Hayfa- Kıbrıs, Doğuda: Lübnan-Hatay, Batıda: Mersin Antalya gibi önemli kentlerini kapsamaktadır.

Son olarak; Karataş 3000 yıllık tarihe sahip, askeri ve ticari öneme sahip yolların üzerinde kurulmuş çok eski bir liman şehirlerinden biridir. Karataşmızın sahip olduğu denizcilik potansiyeli atıl durumdan kurtulursa hem Karataş hem de Adana geçmişteki parlak günlerini tekrar yakalayabilir..

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans