Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Kadın Üreticiler “Burda”

05 Ekim 2021 - 586 kez okunmuş
Ana Sayfa » Etkinlikler»Kadın Üreticiler “Burda”
Kadın Üreticiler “Burda”

Adanalı üretici kadınlar “Kadın Kooperatifleri Burda” etkinliği kapsamında 01 Esas Burda AVM’de yöresel ürünler pazarı kurarak ürünlerini Adanalılarla buluşturuyor.

Hanifi Aktaş/İş’te Life Adana

Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Milletvekili ve eski  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun girişimleri ile son yıllarda sayıları gözle görünür şekilde artan kadın kooperatifleri, her Cumartesi 01 Esas Burda AVM’de bir araya gelerek Adana’nın yöresel lezzetlerini ve el emeği hediyelik eşyaları 01 Esas Burda AVM ziyaretçilerine sunuyor.

Selime Talay

“Adana Yöresel Ürünler Pazarı” adıyla 01 Esas Burda AVM girişinde oluşturulan stantlarda yirmi ayrı kadın kooperatifi ürünlerini alıcıyla buluşturuyor. Bu kooperatiflerden birisi de Toros Kadın Kooperatifi. İş’te Life Adana Dergisi’ne konuşan Toros Kadın Kooperatifi Başkanı Selime Talay,”el emeğimizle ürettiğimiz ürünlerimizi her Cumartesi sabah saat 10.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında 01 Esas Burda AVM’de satışa sunuyoruz” dedi. Talay, gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek tüm Adanalıları stantlarını gezmeye ve ürünlerini görmeye davet etti. Toros Kadın Kooperatifi Başkan Yardımcısı Özlem Taç ise, hem organik yiyecekleri hem de el emeği hediyelik eşyaları daha fazla Adanalı ile buluşturmak için sabırsızlandıklarını ifade ederek, ilgi gösteren tüm Adanalılara teşekkür ettiğini söyledi.

Adana Yöresel Ürünler Pazarı’nda sadece Adana merkezden değil ilçelerde bulunan üretici kadın kooperatiflerinden de katılımcılar görmek mümkün. Bu kooperatiflerden birisi olan “Sır Elif Kadın Kooperatifi” Kozan’dan gelerek Adanalılara ürünlerini sunuyor. Kooperatif adına konuşan Hacer Erol “Şimdilik Sekiz kadın üretici ile yaptığımız doğal bambu sepetlerimizi burada sergilemekten ve insanlara ulaştırmaktan dolayı keyifliyiz” diyerek AVM içinde oluşturulan standın hem kendileri hem de AVM için güzel bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Hürü Savaş

Karaisalı Kadınlar Salça Üretiminde İddialı

Adana Yöresel Ürünler Pazarı’nda dikkat çeken diğer bir stant “Karaisalı Murtçular Kadın Kooperatifi” standı. Kooperatif Başkanı Hürü Savaş, devletten aldıkları hibe ile salça üretim atölyesi kurduklarını, atölyede özellikle ihtiyaç sahibi üretici kadınlara çalışma alanı oluşturarak hem ekonomik hem de sosyal anlamda kadınların güçlenmelerine katkı sağladıklarını ifade etti. Karaisalı Belediye’sinin desteği ile yakın zamanda hem tarihi Varda Köprüsü yakınlarında hem de Karaisalı merkezinde ürünlerini pazarlayabilecekleri “satış noktaları” açacaklarını söyleyen Savaş, bu şekilde sadece Adanalılara değil Karaisalı ve Varda Köprüsü’nü ziyarete gelen turistlere de hizmet verebileceklerini ifade etti.

Adana’nın dört bir yanından gelen ürünleri görmek ve satın almak isteyenler her Cumartesi 01 Esas Burda AVM’yi ziyaret ederek hem kadın kooperatiflerine hem de üretici kadınlara destek olabilir. Etkinliğin bir yıl boyunca her Cumartesi rutin olarak sürmesi ön görülüyor.  

Özlem Taç
Hacer Erol

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans