Dolar : Alış : 18.5397 / Satış : 18.5731
Euro : Alış : 18.1474 / Satış : 18.1801
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1304 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

‘’Hindi bulamadım, çiftlik kurdum’’

16 Şubat 2021 - 190 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘’Hindi bulamadım, çiftlik kurdum’’
‘’Hindi bulamadım, çiftlik kurdum’’

İkram edecek hindi eti bulamadı, kendi çiftliğini kurdu 700 hindiye bakıyor.

Gaziantep’te yaşayan Yavuz Toprak, 2 yıl önce misafiri geldiğinde ikram edecek hindi eti bulamadı. Adeta şehrin altını üstüne getiren Toprak tüm uğraşlarına rağmen misafirlerine hindi eti ikram edemeden geri çevirmek durumunda kaldı. Bu durumun tekrarlanmasını istemeyen Toprak, hindi yetiştirmeye başladı.

Yılda 700 hindiye bakan Toprak, “Bir misafir ağırlayacaktık 3 yer gezdik hindi bulamadık sonra dedim bu işe başlayalım. Yavru olarak aldık, çiftlik kurduk teşkilatlı bir şekilde ondan sonra başladık. Bu yıl 700 tane besledim şuanda 200 tane kaldı” dedi.

‘’Pandemiden kötü etkilendim’’

Yaşadıkları Barak Ovasının kültüründe hindi etinin çok  önemli bir yerinin olduğunu kaydeden Toprak, “Dünya’da Türkiye, Türkiye’de Gaziantep, Gaziantep’te ise Barak Ovası ayrı bir kültürümüz vardır, köy odalarımız vardır, bizde kışın hindi eti yenir onun için de bu işe başladık. Hem insanlara burada yardımcı oluyoruz, hem ticaretini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Toprak, geçen yıl yeni başlamasına rağmen iyi satış yaptığını fakat pandemiden dolayı bu sene satışlarının beklendiği gibi olmadığını söyledi.

Toprak, “Geçen yıl yeni başlamama rağmen aşırı satış yaptım. Yani geçen yıl 600 tane aldım yılbaşına gelmeden sattım yetmeyince yeniden getirdim ama bu sene zor zaman geçirdik. Belli bir ayda bizim bu ovamız hindi eti yer, bu bizde bir adettir yani bazı aylarda kırmızı et, bazı aylarda oğlak eti yenir kışın ise hindi eti yenir” dedi.

Hindi satışına zam yapmak zorunda kaldıklarını kaydeden Toprak, “Dişi hindilerimiz 200 lira, erkekler ise 300 liradan satıyoruz bu sene yem pahalı olunca zam yapmak zorunda kaldık. Bu sene 110 bin lira sermeye ile girdim ama pandemiden dolayı 10 bin lirayı bir araya getiremedik” diye konuştu.

         

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans