Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Gençliğe Hitabe nesillere yol gösteriyor

19 Mayıs 2023 - 164 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Gençliğe Hitabe nesillere yol gösteriyor
Gençliğe Hitabe nesillere yol gösteriyor

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti ile Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden bir mesaj yayımladı.

Karalar’ın mesajı şöyle;

Milli Mücadele öncesi “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” diyen Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmış, ardından yeryüzünün en önemli bağımsızlık mücadelelerinden biri olan Kurtuluş Savaşı’nı örgütlemeye başlamış ve vatanı işgalden kurtarmak için harekete geçmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra işgal edilen yurdunu, önce düşman askerlerinden temizlemek, sonra da çağdaş bir ülke haline getirmek için yola çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bu kararı Adana’da, Adanalılardan aldığı güçle verdiğini dile getirmesi bizler için payelerin en yükseğidir.

19 Mayıs 1919’da Samsun’da bağımsızlığa, zafere ve Cumhuriyete giden yolu aydınlatan ilk meşaleyi yakan Mustafa Kemal Atatürk, önemi çok büyük günü, gençlere bayram olarak armağan ederek, Türk Gençliği’ne olan güvenini de dünyaya ilan etmiştir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin nesillere yol göstermesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşamasına dayanak olması açısından büyük önemi vardır.

Mustafa Kemal Atatürk; “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” hitabıyla başlayan Gençliğe Hitabe’de, Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet ettiğini ve gençliğin temel görevinin bağımsızlığı ve Cumhuriyeti korumak olduğunu açıkça belirtmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye devam edecek ve ilelebet yaşayacaktır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, halkımızın milli bayramını kutluyorum.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans