Dolar : Alış : 32.5096 / Satış : 32.5682
Euro : Alış : 34.6254 / Satış : 34.6878
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1561 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Gayrimenkul Danışmanları Konut Paketini Değerlendirdi

17 Mayıs 2022 - 527 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Gayrimenkul Danışmanları Konut Paketini Değerlendirdi
Gayrimenkul Danışmanları Konut Paketini Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta kabine toplantısı sonrası açıkladığı konut destek paketlerinin piyasadaki olumlu/olumsuz etkileri tartışılıyor. Biz de İş’te Life Adana olarak açıklanan paketin konut satışlarına etkisini ve gayrimenkul sektörünün Adana’daki durumunu Gayrimenkul Danışmanları Tufan Çınar ve Hasan Can Bildirici’ye sorduk.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan konut destek paketlerini gayrimenkul sektöründen birisi olarak nasıl yorumluyorsunuz?

Tufan Çınar

Tufan Çınar: Açıklanan paketle yapılmak isteneni mantıklı buluyorum. Mevcut stoku eritmek ve piyasayı canlandırmak üzere yapılmış doğru bir hamle. Mesela 2017 krizinde, konutların para etmediği, faizin 2 puanın üzerine çıktığı dönemlerde faiz 0,99’a indirilerek piyasa hareketlendirilmiş, eldeki stok eritilip piyasaya hareketlilik kazandırılmıştı. Bugün de yapılmak istenen bu fakat bugün yüksek enflasyonla birlikte artan inşaat malzemelerinin fiyatı paketin etkisini olumsuz etkiliyor.

Hasan Can Bildirici

Hasan Can Bildirici: Fiyatları daha da artıracağını düşünüyorum. Mevcut durumda konut fiyatları Yüzde Yirmi fark etti. 1 Milyonluk eve 1 Milyon İki Yüz Bin lira isteniyor. Ama insanlar faizi az ödeyeceği için  bu rakamlar eskisi kadar korkutmuyor. Şuan ev için arayıp soranlar oluyor. Ama bu paketin dar gelirliler için dezavantajı ise şu; 0.89dan faizli kredi almak için merkez bankasına döviz satıp oradan alınan evrakla krediye hak kazanıyor olmanız gerekiyor. Dar gelirlilerin paketten faydalanması bu şekilde zorlaşıyor.

Paketin açıklanması ile beraber konut fiyatlarının artması paketin kendisi ile ilgili bir sorun mu yoksa mülk sahiplerinin fırsatçılığı mı? Bunu nasıl okumak gerek?

Tufan Çınar: Mülk sahiplerinin fırsatçılığı diye bir durum söz konusu. Fakat öte yandan konut alımı da devam ediyor. Fırsatçılıktan herkes şikayetçi ama bakıldığı zaman gayri menkul alımları sürüyor. Faiz indirimi geldiğinde insanların alım güçleri de krediye ulaşımlarının kolaylaşması ile birlikte artıyor. Bu da hemen fırsatçı mülk sahiplerinin iştahını kabartıyor. Bundan kaynaklı paketin açıklanmasının hemen ertesi günü bir gün içinde %20-30 fiyat artışına şahit olduk.

Hasan Can Bildirici: Paket piyasayı hareketlendirdi. İnsanlar daha önce bakmaya çekindikleri evlere şuan bakabiliyorlar. Ama bu durumu da kötüye kullanan mülk sahipleri bir gecede fiyatlara yüzde yirmi zam uyguladı. Burada suçlu açıklanan paket midir yoksa mülk sahipleri midir takdir sizin.

Adana’da konut satışları ne durumda? Önümüzdeki yılları nasıl görüyorsun?

Tufan Çınar: Adana’da 2019 yılının sonlarına doğru başlayan konut stoku sıkıntısı ve maliyet fiyatlarının çok artması ile şuan konut bulmakta zorlanıyoruz. Eskiden gayri menkul ofisimizde yüzlerce evin ilanı olur müşterilerimiz o konutlar arasından seçimlerini yapardı. Şuan artık eskisi gibi afiş bile asmıyoruz. Herhangi bir gayrimenkul ilanı geldiğinde hazır müşterisini arıyoruz o müşteri gelip direkt olarak alıyor. Bu şekilde gitmeyecek elbette. Çünkü fiyatlar hat safhaya ulaştı. Şuan belki satışlar oluyor ama ilerde mutlaka bu durum da durağanlaşacaktır. Böyle devam ederse insanlar ev alamayacak, evini satanlar ise ortada kalacak. Bu döngü kilitlenecek gibi duruyor. Ama şuan Adana’da konut satışları gayet iyi. Yüksek rakamlara rağmen satışlar devem ediyor. Biz emlakçı olarak ekspertiz yapamıyoruz artık. Bizim söylediğimiz rakamların çok çok üstüne fiyatlar veriliyor ve birileri de bu fiyatlara o evleri alıyor.

Hasan Can Bildirici: İnsan nüfusu çoğaldıkça ev satışları da mutlaka olacaktır. Ama Adana’da imar problemi var. Bu problem çözülmezse Adana’da inşaat sektörünün geleceği sıkıntıya girecektir.Sorun çözüldüğü takdirde yüksek fiyatlara rağmen ev satışlarında büyük problemler yaşanacağını düşünmüyorum.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans