Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Feke Lavanta Kokacak

17 Kasım 2018 - 1.258 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Feke Lavanta Kokacak
Feke Lavanta Kokacak

Adana Tapan bölgesindeki 5 köyde lavanta üretimini teşvik etmek için hazırlanan Feke Lavanta Kokacak Projesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Esğitime Sosyal Katkı Derneği (ESKADE) ve Feke Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirirldi. Proje kapsamında bölgeye lavanta dikimi gerçekleştirildi.

Gıdadan tekstile, kozmetikten ilaç sanayine önemli bir kullanım alanına sahip lavanta çiçeğinin Fekeli kadınlara ekonomik kazanç olarak yansıması amacıyla hazırlanan Feke Lavanta Kokacak Projesi, Tapan bölgesindeki Paşalı, Uğurlubağ, Akoluk, İncirci, Tokmanaklı mahallelerinde uygulamaya konuldu. Eğitime Sosyal Katkı Derneği’nin oluşturduğu projeye Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, tam destek verdi. ESKADE Başkanı Şaziment Ertekin Demirkıran koordinasyonunda projeye dahil olan köylü kadınlar, Paşalı Ortaokulu bahçesinde oluşturulan uygulama alanında 72 saatlik teorik eğitimin ardından Adana Büyükşehir Belediyesi’nin temin ettiği lavanta fidelerini toprakla buluşturdu.

Köylü kadınların hayatı lavantayla değişecek

Eğitime Sosyal Katkı Derneği’nin (ESKADE) Tapan Bölgesi’nde 5 köyde yürüttüğü eğitimle uygulama alanına lavanta fideleri dikildi. Onlarca kadının katıldığı eğitim programının kırsal kalkınmaya ve istihdam artışına vesile olması bekleniyor.
Feke’de alternatif ürün çeşitliliğini arttırmaya yönelik yürütülen projede mor renkli lavanta çiçeğinin köylü kadınların yüzünü güldüreceğini belirten Şaziment Ertekin Demirkıran, kendilerine tam destek veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti. Sertifikalı eğitim programının sonunda Farsaklar Piknik Alanı’nda köylü kadınları misafir eden Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel ise bu değerli bitkiyi, kazancını ve nasıl yetiştirileceğini görmeleri için Isparta gezisi sözü verdi.

İş’te Adana Life

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans