Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Fas’tan değil bizden alın

22 Ocak 2019 - 777 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Fas’tan değil bizden alın
Fas’tan değil bizden alın

MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Kanada Büyükelçisi Christophen Cooter’e “Narenciye ihtiyacınızı Fas’tan, İsrail’den değil, Çukurova’dan giderin” dedi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Başkanı Burhan Kavak, Rusya pazarına alternatif arayan narenciyeci için Kanada kapısını araladı. MÜSİAD Adana’yı ziyaret eden Kanada Büyükelçisi Christopher Cooter’e portakal ve mandalina ikram eden Kavak, “Narenciye ihtiyacınızı Fas’tan, İsrail’den değil Çukurova’dan giderin” teklifinde bulundu.

 

KALABALIK BİR HEYET GELDİ

Kanada Büyükelçisi Christopher Cooter, beraberinde Kanada Tarım ve Gıda Bakanlığı Direktörü Evan Lewis, Kanada Tarım Gıda Bakan Yardımcısı Denetleme Kurumu Yöneticisi Fred J. Gorrell ve Kanada Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Pınar Atakanlı ile birlikte MÜSİAD Adana Şubesi’ni ziyaret etti. Farklı sektörlerden MÜSİAD üyeleriyle bir araya gelen Kanada heyeti Adana’yla dış ticareti geliştirecek konular hakkında görüş alışverişinde bulundu.

 

RAKAMLAR HIZLA BÜYÜMELİ

MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, dünyanın 10’uncu büyük ekonomisine sahip olan Kanada ile Türkiye arasındaki ticaretin 5 milyar dolar gibi küçük bir rakamdan oluştuğunu belirterek, “Yaklaşık 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmi bulunan Kanada ile 5 milyar dolarlık dış ticaret, Kanada’ya olduğu gibi, ilk 10 büyük ekonomi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye’ye de yakışmıyor. Her iki ülke iş insanları bu rakamı hızla büyütmeli” dedi.

 

MESAFEYİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ

Büyükelçi  Christopher Cooter’e Adana ekonomisiyle ilgili bilgi veren Başkan Kavak, Kanada’nın ithal ettiği ürünlerle Çukurova bölgesinin ihracatının örtüştüğünü belirterek, “Kanada’ya Türkiye’nin yaptığı toplam 2 milyar dolarlık ihracatta demirçelik, otomotiv, gıda, beyaz eşya, mobilya ve tekstil ilk sıralarda yer alıyor. İskenderun’dan Mersin’e uzanan Çukurova, bu ürünlerin ihracatçısı konumunda. Adana tekstilden makineye, gıdadan mobilyaya kadar hemen her sektörde üretim yapan bir sanayi şehri. Mesafe dezavantajını birlikte aşarak ticaretimizi geliştirebiliriz” diye konuştu.

 

NARENCİYE İKRAM ETTİ

Kavak, Rus pazarına alternatif arayan Çukurovalı narenciyeci için de Kanada kapısı araladı. Büyükelçi ve beraberindekilere akşam yemeği sonrası dalından yeni koparılmış portakal ve mandalina ikram eden Kavak, “Fas ve İsrail’den narenciye ithal ettiğinizi biliyoruz. Limon, portakal, greyfurt başta olmak üzere daha kaliteli ve daha lezzetli narenciyeyi bizim bölgemizden temin edebilirsiniz” dedi.

GÜNDEMİMİZE ALACAĞIZ

Büyükelçi  Christopher Cooter de 37milyon nüfusa sahip Kanada’nın yeni dönemde dış ticarette farklı bir yaklaşım sergileyeceğini söyledi. Türkiye ile sadece ticarette değil, üçüncü ülkelere birlikte pazarlama gerçekleştirmeyi hedeflediklerini anlatan Büyükelçi Christopher Cooter, “Örneğin demir-çelik ve bakliyatta birlikte hareket ederek üçüncü ülkelere dış ticaretimizi geliştirebiliriz” dedi. MÜSİAD’ı ilgiyle takip ettiğini, her geçen gün gelişen bu kurumla Türkiye’nin her yerinde bir araya gelmekten mutlu olduğunu belirten Büyükelçi Cooter, “Türkiye’den sadece 63 milyon dolarlık tarımsal ürün satın alıyor, yaklaşık 50 milyon dolarlık tarımsal ürün satıyoruz. İki ülkenin potansiyeline bakıldığında bunlar gerçekten çok küçük rakamlar. Meksika, ABD, Çin, Fas ve İsrail’den narenciye alıyoruz. Elbette bu bölgeden narenciye alabiliriz. Bu konuyu gündemimize alıp çalışma yapabiliriz” diye konuştu.

VİZEYİ HIZLI VERİYORUZ

Ülkesinde 100 bin Türk yaşadığını hatırlatan Büyükelçi Cooter, “Bu sizler için güzel bir avantaj. İş insanlarına ve eğitim için başvuruda yapanlara hızlı bir şekilde vize veriyoruz. Ticaret Müsteşarlığımız sizlerin her türlü sorusunu yanıtlamaya hazır. Bu ziyareti bir başlangıç olarak kabul edelim ve daha sık görüşelim” dedi. Konuşmalar sonrasında MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Büyükelçi Cooter’e el işçiliği bir çini tablo hediye etti. Büyükelçi de ziyaret anısına Kavak’a bir tablo hediye etti.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans