Dolar : Alış : 16.7155 / Satış : 16.7456
Euro : Alış : 17.4703 / Satış : 17.5018
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1223 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Ev kadınlarına emeklilik hakkı

18 Nisan 2019 - 525 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Ev kadınlarına emeklilik hakkı
Ev kadınlarına emeklilik hakkı

Çeşitli nedenlerden ötürü dışarıdaki üretime dahil olamayan ev kadınları, evde ürettikleri havlu, örtü, çorap, kilim, nakış, süs eşyası gibi el emekleri ile ev ekonomisini katkı sağlıyor. Ev kadınlarının üretimlerine destek olmak amacıyla devlet tarafından  “vergi ödemeden esnaf olarak” tanınan kadınlar ayrıca emekli olma hakkını da elde etti. 

Devlet, evde el işleri yaparak aile bütçesine katkı sunan ev kadınlarına emekli olma imkanı sağlıyor. Bu şekilde geçimini sürdürenler, esnaf statüsünde değerlendiriliyor, vergi ödemiyor. Bu şekilde aile bütçesine katkı sunan kadınlara destek oluyor. Kadınlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanınmasıyla beraber aynı zamanda standardın altında bir primle emeklilik imkanı sağlıyor.

Vergi Kanunu’nda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ özellikle ev kadınları için de büyük bir avantaj getiriyor. Motorlu taşıt kullanmamak, bir iş yeri açmaksızın perakende ticaretiyle iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak şartıyla üretim yapıp satanlar, vergiden muaf esnaf sayılıyor.

Bu işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ alıyor. Belgeyi alanlar 3 yılda bir yenilemek zorunda. Bu belge karşılığında bir bedel de ödenmiyor.

Ne kadar prim gerekiyor?

İsteğe bağlı sigortada emeklilik şartları Bağ-Kur’a göre düzenleniyor. Bunun için kadınlarda tam emeklilikte 7 bin 200 gün ve 58 yaş şartı gerekirken, kısmi emeklilikte 5 bin 400 gün ve 61 yaş isteniyor. 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuş bir kadın buradaki primlerini 3 bin 600 günle isteğe bağlı sigortayla tamamlayıp bu kez 58 yaşında emekli olabiliyor.

Kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra yaptıkları doğumları borçlanıp gün kazanıyor ve daha erken emekli olabiliyor. Bunun için 3 çocuğa kadar borçlanma imkanı bulunuyor.

Her çocuk için 2 yıl süre kazanılıyor. Böylece 3 çocuk borçlanması yapan bir kadın, 6 yıl yani 2 bin 160 gün erken emekli olabiliyor

Başvuru için yapılması gerekenler

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta başvurusunda ilk adım gelir vergisi mükellefi olmadığına dair yazının alınması. Sonrasında isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi formu alınarak dolduruluyor ve kimlik fotokopisi ile beraber başvuru gerçekleştiriliyor. Başvurusunu tamamlayan vatandaşın sigortası başvuru tarihini takip eden gün başlamış oluyor. Bu kapsamda isteğe bağlı sigortalı ödediği primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Ev kadınlarının bu düzenlemesi çerçevesinde emekli olabilmeleri için aranan şartlar ise şunlar:

– 18 yaşından büyük olmak

– Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak

– Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak

– Gelir Vergisi’nden muaf olduğunu belgelemek.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans