Dolar : Alış : 32.5096 / Satış : 32.5682
Euro : Alış : 34.6254 / Satış : 34.6878
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1561 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Ev Hanımlarının Ördüğü Minderler İtalya’ya Gidiyor

15 Nisan 2021 - 308 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Ev Hanımlarının Ördüğü Minderler İtalya’ya Gidiyor
Ev Hanımlarının Ördüğü Minderler İtalya’ya Gidiyor

Ev Hanımlarının Ördüğü Minderler İtalya’ya Gidiyor

Adana’da 300 ev hanımının emekleriyle hazırlayacağı 2 bin 500 puf minder İtalya’ya gönderilecek.

Kadıneli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile İtalya’da faaliyet gösteren, ev ürünleri satan bir firma arasında yapılan anlaşmayla birlikte Adana’da ev hanımlarının öreceği puf minderlerin ilk bölümünün Mayıs ayında İtalya’nın başkenti Roma’ya gönderilmesi planlanıyor.

Kooperatif kurulduktan sonra Ticaret Bakanlığı’nın Kooperatifleri Destek Programı’ndan aldıkları hibe ile çalışmalarını güçlendirdiklerini söyleyen Kırılmış, ihracat yapmadan devamlılık sağlanamayacağı düşüncesiyle Pazar arayışına girdiklerini belirtti.

‘‘Kadınların emeği değerini bulacak’’

Kırılmış, Adana Ticaret Müdürlüğü’nün de desteğiyle girişimleri sonucu İtalya’da ev konsept alanında faaliyet gösteren bir firmayla 2 bin 500 örgü puf minder satılması konusunda anlaştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Çok güzel şeyler yapacağımıza onlar da biz de inanıyoruz. Ancak ilk defa ihracat yapacağımız için bazı bürokratik işlemleri bilmiyoruz. Onların standardında ürün göndereceğiz. Acemilik var ama heyecanımız da var. Tüm malzemelerden sonra çok az da kar etsek biz kaliteli güzel belli standartta işler çıkartmak istiyoruz. Bu çalışmada yaklaşık 300 kadına iş vereceğiz. Bölgemizdeki kadınların emeği Avrupa’da satışa sunulduğunda bize katkısı çok fazla olacak. Kadınların emeği değerini bulacak. İlk defa ihracat tecrübemiz olacak. Bu bize büyük bir motivasyon olur. Çünkü Avrupa’ya satış yapılınca başka ülkelere satmanın daha kolay olacağını düşünüyorum.”

“Burası bizi dinlendiriyor. Hem psikolojimiz düzeliyor hem para kazanıyoruz”

İhraç edilecek puf minderleri kız kardeşiyle ören ev hanımı Filiz Yılmaz, ev bütçesine katkıda bulunmak için kooperatifle anlaştığını dile getirdi. Evde normalde kendilerine göre el işi yaptıklarını bildirerek, şöyle konuştu:

“Çok şükür burayla bir bağlantımız oldu. Kendimizi ona göre ayarlıyoruz, gelip işimizi yapıyoruz. Evimize, bütçemize faydası var, çocuklarımızı okutuyoruz. Bu işler psikolojimizi de düzeltiyor. Ev işi dışında dışarıya çıkmamız iyi oluyor. Burası bizi dinlendiriyor, hem psikolojimiz düzeliyor hem para kazanıyoruz.”

Kadınlardan Fulya Düzdal da eve ekonomik katkı olması için bu tür el işleri yaptıklarını belirtti.Ev işlerinden artan zamanında kooperatif için puf yaptığına değinen Düzdal, “İhracat işin içine girince işlerimizin daha fazla olacağını düşünüyorum. Daha uzun süre çalışırız, bizim için daha iyi olur. Yaptığımız işleri tanıtma imkanı olur, işi büyütmüş oluruz.” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans