Dolar : Alış : 18.8100 / Satış : 18.8439
Euro : Alış : 20.2127 / Satış : 20.2492
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1378 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Esen Kardeşler Makina katma değerli işlere odaklandı

29 Eylül 2021 - 548 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sektör Haberleri»Esen Kardeşler Makina katma değerli işlere odaklandı
Esen Kardeşler Makina katma değerli işlere odaklandı

 Makine sektörünün Türkiye’deki köklü şirketi Esen Kardeşler Makina’nın ‘Robotik Sistemle Dijitalleşmiş Üretim Süreci’ projesine KOSGEB destek verdi. Projeyle üretim sürecinde Endüstri 4.0’a geçiş yapacak şirket, savunma sanayi başta olmak üzere birçok sektörün taleplerine cevap verecek.

Gülseda Bildirici/İş’te Life Adana

1974 yılında Mehmet Esen tarafından 48 metrekarelik alanda kurulan bir atölyeyle hizmete başlayan Esen Kardeşler Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, bugün bölgenin en etkin talaşlı imalat kuruluşlarından biri oldu. Bugün Adana’da 9 bin metrekaresi kapalı toplam 15 bin metrekare alanda faaliyetlerine devam eden Esen Kardeşler Makina, başta demir-çelik ve çimento sektörleri olmak üzere petrol sanayi, enerji santralleri, soda sanayi ve iş makineleri sektörlerine üretim yapmaya devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİNE KOVAN ÜRETİMİ                                                                               

Bünyesinde 85 farklı tezgâh, 12 CNC makine parkı ve krom kaplama tesisi bulunan Esen Kardeşler, sanayinin gereksinim duyduğu ağır ve hacimli parçaları işliyor. Ayrıca ısıl işlem, çelik döküm ve her türlü bağlantı elemanları konusunda iştirakleri ile sektöre destek veriyor. Esen Kardeşler Makina Genel Müdürü Ertuğrul Özden, 11’i mühendis, 8’i teknisyen olmak üzere 74 kişiye ulaşan istihdamla sektörün Türkiye’deki en etkin kuruluşlarından biri olduklarını söyledi.

Savunma Sanayi İçin Üretilen Kovanlar

VERİMLİLİK ARTIRACAK PROJE                                                                                                                     

Son yıllarda birçok sektöre hizmet vermeye devam ederken talaşlı imalatta katma değeri yüksek üretime yöneldiklerini belirten Ertuğrul Özden, “Kalsit kaplama makinesi, savunma sanayinde başta kovan üretimi olmak üzere birçok makinenin ve parçanın seri üretimini yapıyoruz. Bunları yaparken verimliliği artırma, hız ve hatasız üretim süreci için proje geliştirdik. Otomotiv sektörünün uzun yıllardan beri kullandığı robotik sistemi talaşlı imalata entegre ediyoruz. Bu kapsamda 2 robotun otomize edildiği konveyör sisteme robot kaynağını da dahil edeceğiz. Bu da üretimler arası transferde bize önemli ölçüde hız kazandırmasının yanı sıra sıfır hata içeren üretimi beraberinde getirecek. Seri üretimde kullanacağımız ‘Robotik Sistemle Dijitalleşmiş Üretim Süreci’ projemiz KOSGEB tarafından en başarılı projeler arasında gösterildi ve desteklendi. Projeyi tamamen hayata geçirdiğimizde katma değeri yüksek seri üretimde önemli bir avantaj yakalamış olacağız” diye konuştu.

ARA ELEMAN SORUNUNU ÇÖZMEDEN OLMAZ                                                                    

  Sektörlerinde en önemli sorunun ara eleman eksikliği olduğunu belirten Esen Kardeşler Makina Genel Müdürü Ertuğrul Özden, “Türkiye, meslek liselerinin itibarını tekrar yükseltmek zorundayız. Elbette Türkiye’nin üniversite mezununa, akademisyene ihtiyacı var. Ama üretimin olmazsa olmazı ara eleman konusunda yaşanan bu sıkıntıyla Türkiye sanayisi arzu edilen büyüklüğe ve gelişime sahip olamayacak. Konu çok konuşuluyor ama bu alanda iyileşme sağlayacak gerekli adımlar bir türlü atılmıyor” dedi.   

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans