Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

DR SADIK AHMET’İN ADI SARIÇAM’DA YAŞAYACAK

02 Aralık 2021 - 278 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»DR SADIK AHMET’İN ADI SARIÇAM’DA YAŞAYACAK
DR SADIK AHMET’İN ADI SARIÇAM’DA YAŞAYACAK

Sarıçam Belediyesi tarafından Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde yaptırılan parkta, 1995 yılında şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybeden Dr. Sadık Ahmet’in anıtı düzenlenen törenle açıldı.  Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet’inde katıldığı açılış, duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Sarıçam Belediyesi’nin her ay iki mahalleye park projesi kapsamında, Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde yaptığı parkta, Hayatını Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmaya adamış, Dr. Sadık Ahmet’in adının verildiği anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, Adana Valisi Süleyman Elban, Sarıçam İlçe Kaymakamı Müfit Gültekin, Milliyetçi Hareket Partisi Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Milliyetçi Hareket Partisi Sarıçam İlçe Başkanı Mustafa Kızılelma, Ak Parti Sarıçam İlçe Başkanı Emrah Ceylan,  Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Dr. Özgür Kara, Sarıçam, Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanımız Sn. Aziz Sağıroğlu, Sarıçam Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanımız Sn. Hasan Çetintaş, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“DR. SADIK AHMET’İN ADININ SARIÇAM’DA YAŞATILACAK OLMASI BİZLER İÇİN ÇOK ANLAMLI”

Törende ilk olarak konuşan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Dr. Özgür Kara, Dr. Sadık Ahmet’in adının Sarıçam’da yaşatılacak olmasının kendileri için çok anlamlı ve çok değerli olduğunu belirtti. Kara “ Dr. Sadık Ahmet adı daha önce Adana’da bir bulvara verilmişti. Bizlerde Dr. Sadık Ahmet’in davasına daha fazla nasıl sahip çıkabiliriz diye fikir yorduk. Bu fikrimizi Sarıçam Belediye Başkanımız Sayın Bilal Uludağ ile paylaştığımızda kendisi de bu olayı, önce meclis gündemine getirdi ardından parkımıza adını vererek daha sonra bu anıtın yapımını gerçekleştirdi. Bizlerde sosyal medya adreslerimizden paylaşmıştık o dönem. Işık hanım da bu paylaşımımızı görerek çok mutlu olduğunu ve Dr. Sadık Ahmet’in anıtının açılışında ben de olmak istiyorum dedi. Açılışımıza katılarak Dr. Sadık Ahmet’in davasına sahip çıkarak aramıza katıldı, bizleri onurlandırdı. Kendisine Teşekkür ediyorum. Bu parkı ve anıtı kazandırarak Dr. Sadık Ahmet’in davasına sahip çıkan Sarıçam Belediye Başkanımız Sayın Bilal Uludağ’a çok teşekkür ediyorum. ”dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ise yaptığı konuşmada, ömrünü Batı Trakya Türklerinin bağımsızlığına adamış ve bu uğurda bedeller ödemiş Dr. Sadık Ahmet’in adını Sarıçam’da yaşatacak olmalarından dolayı ayrı bir heyecan ve mutluluk yaşadıklarını dile getirdi.

“DR. SADIK AHMET’İN TÜRKLÜK DAVASINA HİZMETİ HİÇBİR ZAMAN UTULMAYACAKTIR”

Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmak adına önüne çıkarılan her türlü engellemelerle mücadele ederek çok ağır bedeller ödediğine dikkat çeken Başkan Uludağ sözlerine şöyle devam etti “ Batı Trakya Türklerine “Türk” diye hitap ettiği için 1988 ve 1990 yılında hapis cezasına çarptırılan bu dava adamının hatıralarının yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması bizler için milli bir görevdir.

 Batı Trakya’da, Yunanistan devletinden 1970 ve 1980 yıllarda Türklüğünü unutturmak için baskı yaptığı 150 bine yakın Müslüman-Türk halkının liderliğini üstlenen Dr. Sadık Ahmet’i durdurmak için her türlü engel çıkarılmış olsa da o yılmamış, mücadelesine devam etmiştir.

Tüm engellemelere rağmen Yunanistan’da 1989 ve 1990 yılında yapılan genel seçimlerde aldığı yüksek oranda oylarla, bağımsız milletvekili olarak meclise girmeyi başarmış olan Dr. Sadık Ahmet’in Türklük davasına hizmeti hiçbir zaman unutulmayacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” vecizesini ruhuna işleyen Dr. Sadık Ahmet’in hapse girmeden önce, “Sadece Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak suçsa, şunu tekrarlıyorum: Türk’üm ve öyle kalacağım.” Diyerek haykırması tarihe geçmiştir. Gelecek nesiller onu ve mücadelesini hiçbir zaman unutmayacaktır.  Bu töreni şereflendiren saygıdeğer eşi Sayın Işık Ahmet Hanımefendiye, Adana valimiz Sayın Süleyman Elban’ Beyefendiye ve siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyor, Dr. Sadık Ahmet Bey’i rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhu Şad Olsun.”dedi.

“BATI TRAKYA’DA TÜRK OLMAK SUÇ”

Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet’te açılışta bir konuşma yaptı. Konuşmasında eşinin adının yaşatılması adına Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın yaptığı çalışmayı ilk duyduklarında çok mutlu olduğunu dile getiren Işık Sadık Ahmet, Yunanistan’da yaşayan Türklerin uğradığı haksızlığa karşı verdiği mücadele ile bir sembol haline gelen eşinin davasını ömrünün sonuna kadar sahip çıkarak sürdüreceğini kaydetti.

Batı Trakya’da Türk olmanın ve türküm demenin suç olduğuna vurgu yapan Işık Sadık Ahmet konuşmasını şu sözlerle tamamladı “ Böyle soyadını taşıdığım için ne mutlu bana ve ömrümün sonuna kadar onun davasına sahip çıkacağımıza ilk günden beri Allah ve toplum önünde söz verdim. Sadık Ahmet 25 yıl evvel aramızdan ayrıldı ama ben onun ruhunun burada olduğuna inanıyorum. Öncelikle belediye başkanıma şükran ve minnet borçluyum. Türkler hiçbir zaman esir olmazlar. Bizler Lozan’dan kaynaklanan resmi bir azınlık olsak ta her zaman dik durduk. En son Türk kalana kadar oradaki davamız devam edecektir. O yüzden bizleri bu davamızda yalnız bırakmayan Türk Halkına özellikle Adana Valimize, Sarıçam belediye Başkanımız Sayın Bilal Uludağ’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.

“BU ANIT, BU DAVAYA HERKES SAHİP ÇIKIYOR DEMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.”

Programında son olarak konuşan Adana Valisi Süleyman Elban’da, açılışını gerçekleştirdikleri anıt ve park ile Batı Trakya Türklüğünün varlık mücadelesine ömrünü adayan Dr. Sadık Ahmet’in hatırasını daima yaşatacaklarını söyledi.

Bu parkın yapılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Vali Elban, “Çünkü bu parkın yapılması her şeyden önce gençlerimize, gelecek nesillerimize böyle bir davanın varlığı ve önemini aktarmak, bu şuuru onlara aşılamak için çok önemli. Bu park ve anıt, bu davaya Adana’daki herkes sahip çıkıyor demek için önemli. Gümülcine’de, Batı Trakya’da bir kişi bile kalsa bu dava devam edecek dedi konuşmacılar. Ben de diyorum ki 84 milyon bu davanın peşinde. Bu 84 milyon burada olduğu sürece bu dava dimdik ayakta olacak ve devam edecek. Davamızın nişanesi olarak burada bu anıtı dikiyoruz ve bu parkı açıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Elban, Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ve beraberindekiler Dr. Sadık Ahmet Parkı ile anıtın açılışını gerçekleştirdiler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans