Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Dolarda yükseliş eğiliminde

15 Şubat 2019 - 751 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Dolarda yükseliş eğiliminde
Dolarda yükseliş eğiliminde

Dolar kuru iki yönlü dalgalanmanın yüksek olduğu haftanın son gününe hafif yükseliş eğilimiyle giriyor. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın “finansal istikrara katkı sağlayacak yönde likidite adımları atılabilir” demecinin ardından dolar/TL 5.30 üzerine çıkarken sonrasında gevşeyerek 5.27’lere inmişti. 15 şubat dolar kuru 5.28’in biraz üzerinde. Piyasalar işsizlik ve S&P raporunu bekliyor.

Dolar kuru yoğun veri ve gelişmelerin izlendiği gündemde iki yönlü sert dalgalanmaya devam ediyor. Haftaya 5.25 altında başlayan kur haftanın son gününde, kapanış öncesi 5.30 üzerini gördü.

Çin ve ABD arasındaki ticaret görüşmelerindeki iyimser hava, dolar endeksindeki düşüşle haftaya iyi başlayan gelişen ülkeler para birimleri, görüntünün terse dönmesiyle güçlü dolar karşısındaki kazançlarını koruyamadı.

Güney Afrika randı ve TL hafta boyunca volatilitenin en yüksek yaşandığı para birimleri oldu. 

Güney Afrika’da elektrik ihtiyacının neredeyse tamamını üreten ancak borç yükü altındaki Eskom’un hizmet ayrıştırması (unbunbdling) uygulayacağını açıklaması, borcun daha da yükselebileceği ve işsizlik endişesiyle rand öncülüğünde tüm gelişen ülkeler para birimlerine baskı yaratıyor.

Gözler bugün açıklanacak işsizlik rakamları ve S&P’nin Türkiye raporunda. Resesyon riskinin ön plana çıktığı ABD’de perakende satışlar, kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi verileri ve Mnuchin ile Lighthizer’ın Çin ile yaptığı görüşmeler bekleniyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
FY Ajans