Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Dolar güne nasıl başladı?

11 Aralık 2018 - 613 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Dolar güne nasıl başladı?
Dolar güne nasıl başladı?

Piyasalar bu hafta Brexit ve TCMB’nin 13 Aralık’ta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısına odaklandı.

Dolar/TL yeni güne 5.3310 lira seviyesinden başladı. Kur dün 5.30 civarında hareket etmişti. Piyasalar bu hafta Brexit konusunda gelişmeler ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 13 Aralık’ta yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklandı.

Dün beklentilerin altında gelen 3. çeyrek büyüme verisi sonrasında 5.28 lira seviyesinden 5.30’a çıkan Dolar/TL yeni güne 5.3310 TL seviyesinden başladı. Piyasalar bu hafta Brexit konusunda gelişmeler ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 13 Aralık’ta yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklandı.

TIKLAYIN – Üçüncü çeyrek büyüme rakamı açıklandı

Öte yandan yurt içinde bugün ödemeler dengesi rakamları belli olacak. Cari dengenin art arda üçüncü ayda da artış göstererek 2.5 milyar dolar civarı fazla vermesi bekleniyor. Cari işlemler hesabı, ağustosta 2 milyar 592 milyon dolar, eylülde 1 milyar 830 milyon dolar fazla verdi.

Ayrıca Hazine’nin 2 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvil ihalesi var.

Brexit oylaması ertelendi

Avrupa Birliği’nin en üst yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, İngiltere hükümetinin, diğer üye ülkelere danışmadan Avrupa Birliği’nden ayrılma kararından vazgeçme hakkına sahip olduğuna hükmederek Brexit karşıtı çevrelerin umudunu artırdı.  Ancak Avrupa Komisyonu, İngiltere Başbakanı Theresa May ile sonuçlandırılan Brexit anlaşması için yeniden müzakereye girmeyeceklerini açıklarken May, Brexit için bugün parlamentoda yapılacak oylamayı erteledi.

Merkez’den faiz değişikliği beklenmiyor

TCMB’nin 13 Aralık’ta gerçekleştireceği yılın son PPK toplantısında politika faizini sabit tutması bekleniyor. Bir hafta vadeli repo faizi yüzde 24 seviyesinde bulunuyor.

Piyasalarda geçen hafta açıklanan Kasım ayı enflasyon verileri ardından 13 Aralık’taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı dahil “erken faiz indirimi” beklentisi fiyatlanmaya başlanmış ve bu fiyatlama küresel satış baskısıyla birleşerek birkaç işlem gününde TL’de ciddi bir değer kaybı yaratmıştı. Bu çerçevede dolar/TL geçen hafta 5.46 seviyesine kadar yükseldi ancak TCMB ve FİKKO açıklamalarının ardından bu beklenti fiyatlaması büyük ölçüde ortadan kalkmıştı.

Ticaret savaşları izleniyor

Kurda Türkiye’nin enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarının seyri yakından izlenirken, küresel piyasalarda ticaret savaşları da yakından takip ediliyor.

t24.com.tr

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,
FY Ajans