Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Demirtaş Çukurova GİAD toplantısında Adanalılarla buluştu

22 Mayıs 2019 - 1.460 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Demirtaş Çukurova GİAD toplantısında Adanalılarla buluştu
Demirtaş Çukurova GİAD toplantısında Adanalılarla buluştu

Çukurova Genç İş Adamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) “Bilgi Güçtür” toplantıları kapsamında Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Özgür Demirtaş’ı Adanalılarla buluşturdu.

Adana Hiltonsa Oteli konferans salonunda yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda, Prof.Dr.Özgür Demirtaş Türkiye Ekonomisi’nin bugünü ve yarınını değerlendirdi. Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya’nın açılış konuşması ile başlayan toplantıya iş dünyası ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Demirtaş konuşmasında özellikle son dönemde döviz kurunda yaşanan hareketliliğin ve ekonomik daralmanın sebeplerini irdelerken, çözüm için dünyadan örnekler vererek ön görülerini paylaştı. “Ekonomide elma ile armutlar kıyaslanmaz, elma ile elma kıyaslanır” diyen Demirtaş, Türkiye’nin dünya piyasalarında konumlandığı “kırılgan beşli” içerisindeki ülkelerle kıyaslanması gerektiğini söyledi. Kırılgan beşli içinde yer alan ülkeler arasında para birimi Dolar/Euro karşısında en çok değer kaybeden ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Demirtaş, Türk Lirasının değer kazanması için kalıcı çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Yaz aylarında Türkiye’de bu sene turizm patlaması beklediğini belirten Demirtaş, turizm vesilesi ile ülkeye girecek olan dövizin az da olsa piyasaları rahatlatacağını söyledi. Ancak Temmuz Ayı’nda netleşecek olan S400 füze alımının akıbetinin Türkiye ekonomisini olumlu/olumsuz ciddi etkilerinin olacağını belirtti. Türkiye ihracatının çok önemli bir kısmının hala Avrupa ülkeleri ile olduğunu hatırlatan Demirtaş bu sebeple batı ile olan ilişkilerin ve alınan siyasi pozisyonların ülke ekonomisine doğrudan etkisi olduğunu ifade etti.

Konuşmasının son bölümünü dünyada yaşanan son teknolojik gelişmelere ayıran Demirtaş, Türkiye’nin gelişmesi için yazılım ve donanım alanına daha fazla yatırım yapması gerektiğini söyledi. İki saat süren sunumun ardından, Çukurova GİAD ailesine ve Adanalılara teşekkür ederek sunumunu bitirdi.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans