Dolar : Alış : 32.7810 / Satış : 32.8400
Euro : Alış : 35.0464 / Satış : 35.1096
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1584 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Çukurovalı aşçılar geleceğin mutfak şeflerine güç verdi

25 Aralık 2018 - 841 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Çukurovalı aşçılar geleceğin mutfak şeflerine güç verdi
Çukurovalı aşçılar geleceğin mutfak şeflerine güç verdi

Adana ve Hataylı usta aşçılar, mutfak sanatlarına gönül veren gençlere yeteneklerini ve hünerlerini gösterme fırsatı sundu, bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Medeniyetlere beşiklik eden Çukurova bölgesinin zengin mutfak kültürünü ve eşsiz lezzetlerini gastronomi dünyasına tanıtan Adanalı ve Hataylı aşçılar, geleceğin mutfak şeflerinin yetişmesi için güç birliği yaptı. Her iki ilin usta aşçıları Arsuz İlçesi’nde düzenlenen Liselerarası Yemek Yarışması’nda geleceğin lezzet sihirbazlarına yeteneklerini ve hünerlerini gösterme fırsatı verdi. 
MİLLİ EĞİTİM İLE TAŞPAKON DAYANIŞMASI
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) arasında imzalanan Eğitimde İşbirliği Protokolü kapsamında Arsuz Kaymakamlığı’nın himayesinde ikincisi düzenlenen Liseler arası Yemek Yarışması, Arsuz Uluçınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. 
Konfederasyona bağlı  Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu üyesi Hatay Aşçılar Pastacılar Derneği (HAŞPADER) ile Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği’nin (ADAPADER) işbirliğinde düzenlenen yarışmada Hatay genelindeki 16 liseden öğrenciler katıldı. 
GENÇ AŞÇILARA YENİ UFUKLAR AÇTILAR
HAŞPADER Başkanı Özgür Dede, Başkan Yardımcısı Murat Aydın, ADAPADER Başkan Yardımcısı Metin Ertürk, Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Gülbeden ve Nesrin Aslan, genç aşçılara yeni ufuklar açtı. Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez’in ilgiyle takip ettiği yarışmada liseliler Hatay’a özgü yemekleri hazırladı. Yarışmada jüri olarak görev yapan Çukurovalı mutfak şefleri, söyleşilerde ise bilgi ve deneyimlerini genç nesle aktardı. 
UNESCO Gastronomi Kenti ilan edilen Hatay’ın tanıtımı için önem taşıyan yarışmada Samandağ Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinciliği kazandı. Defne Nimet Fahri Öksüz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinciliği, Arsuz Uluçınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncülüğü elde etti. İskenderun Sahil Kız Meslek Lisesi ise Merid ödülünü almaya hak kazandı. Kabak Borani Çorbası ve Sacoruğu’nun damakları çatlattığı yarışmada dereceye giren öğrenciler bıçak setiyle ödüllendirildi. 

Bünyamin YIL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans