Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği başladı

06 Mayıs 2022 - 272 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği başladı
Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği başladı

Bu sene 18’ncisi düzenlenen Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği, etkinlik programının tanıtımını içeren basın toplantısı ile başladı.

Pandemi dolayısıyla 2 yıl ara verilen ‘Söğüt’ten Sarıçam’a Gönül Köprüsü 18’inci Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği’ bugün başladı. Kentin dört ayrı noktasında düzenlenecek olan etkinliklerin duyurusu Ahmet Yesevi Otağında gerçekleştirilen basın toplantısı ile yapıldı.
Toplantıya Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı Av. İsmail Demirdüzen davetli misafirler katıldı.
Toplantıda konuşan Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı Av. İsmail Demirdüzen, “Pandemi döneminden çıkışı tıpkı Ergenekon’dan çıkış gibi toyla kutlayacağız. Bu toyumuz, bizim ecdadımız, geçmiş yıllarda yaylalara çıkışı toyla kutlardı. Bizde bu yaylaya çıkışımızı bugün itibariyle toyla kutlayacağız” ifadelerini kullandı.
Şenliğin tanıtımı için çaba harcadıklarını aktaran Demirdüzen, “Adana birçok kültürün, yaşam tarzının barış ve huzur içerisinde yaşadığı bereketli topraklardır. Bu bereketli toprakların ana unsularından bir tanesi, Yörük Türkmenleridir. Yörük Türkmen kültürü bu şehrin ayrılmaz parçasıdır. Yörük Türkmenler bu vatanı vatan yapan en önemli unsurlar. 17 yıldır süregelen bir şölen yapılıyor. Bu yıl 18’incisi biraz daha farklı olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Adana Valiliği, Sarıçam ve Yüreğir Belediyemiz birlikte Yörük Türkmen şölenimizin kültür tanıtımının daha etkili olması için ciddi bir çaba içerisinde” şeklinde konuştu.
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ve Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ise şenliğe ellerinden gelen destekleri vereceklerini söylerek, şenliğin geniş katılımlı ve huzur içinde geçmesini beklediklerini ifade ettiler.
Protokol konuşmalarının ardından Erzurum’dan etkinlik için gelen halk ozanları atışma geleneğinden örnekler sunarak konser verdi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans