Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

ÇIRÇIR FABRİKASI CUMHURİYETİN 100.YILINDA SANATLA HAYATA DÖNDÜ

24 Ekim 2023 - 230 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»ÇIRÇIR FABRİKASI CUMHURİYETİN 100.YILINDA SANATLA HAYATA DÖNDÜ
ÇIRÇIR FABRİKASI CUMHURİYETİN 100.YILINDA SANATLA HAYATA DÖNDÜ

Seyhan Belediyesi eski Çırçır Fabrikası’nı dönüştürerek Adana’ya kazandırdığı Seyhan Sanat Merkezi’nin ilk sanat etkinliği, ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal ve ünlü Piyanist Alexey Botvinov’un konseri oldu.

CUMHURİYET BİR UYGARLIK PROJESİDİR

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, CHP Adana İl ve yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyeleri ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirilen konser öncesinde, konuklara hitap eden Başkan Akif Kemal Akay, Cumhuriyetin 100.yılını özüne ve anlamına yaraşır şekilde kutlayacaklarını söyledi. Cumhuriyetin Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olduğunu belirten Başkan Akay, “Uygarlıkların beşiği Anadolu’yu yıllar süren durağanlığından kurtarıp, çağdaş ülkeler arasına sokmaya çalışan, emperyalizme karşıbir başkaldırı sonrasında şekillenen bir uygarlık projesidir Cumhuriyet” dedi.

HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR

Cumhuriyetin otel lobilerinde değil, canla, kanla, inançla savaş alanlarında kurulduğunun altını çizen Başkan Akay, “Bilimsel bilginin ışığında toplumun beklentisine uygun gerçekçi yol izleyerek, çağdaş bir uyanışa ve silkinişe yol açan Cumhuriyeti anlamak ve uygarlık tarihi içindeki yerini oturtabilmek, hepimize her yurtsevere bir görev olarak düşüyor. Bizler bu yolda var olduk, var olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ADANA’MIZA HAYIRLI OLSUN

Tarihi Çırçır Fabrikası’nı Cumhuriyetin 100.yılında Seyhan Sanat Merkezi olarak Adana’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Akay, “Sanat Merkezi’mizin taş binasında konser salonunun yanı sıra defile, sergi ve benzeri amaçlarla kullanılacak çok amaçlı bir salonumuz da kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. 7 farklı atölyeyi barındıran diğer binamız ise aynı anda birden çok kültür-sanat ekinliğinin yapılabileceği bir yapı olarak sanatseverlere hizmet verecek. Adana’mıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

MÜZİK ZİYAFETİ

Akay’ın konuşmasının ardından sahne alan ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal ve ünlü Piyanist AlexeyBotvinov, konuklara unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans