Dolar : Alış : 20.7529 / Satış : 20.7903
Euro : Alış : 22.1932 / Satış : 22.2332
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1421 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Çakır: “Türkiye’de Şirketlerin Ortalama Ömrü 12,5 Yıl”

27 Nisan 2018 - 524 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Çakır: “Türkiye’de Şirketlerin Ortalama Ömrü 12,5 Yıl”
Çakır: “Türkiye’de Şirketlerin Ortalama Ömrü 12,5 Yıl”

Stratejik Planlama konulu seminere konuşmacı olarak katılan Rana Çakır, tarihsel olarak 25 yılın üzerine çıkan şirket sayısının çok az olduğunu belirterek, “Türkiye’de şirketlerin ortalama ömrü 12,5 yıldır” dedi.

Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) sanayici ve çalışanlarına eğitim desteği sağlayan AOSB Akademi’de “Stratejik Planlama” konulu bir seminer düzenlendi. AOSB Seyhan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyona konuşmacı olarak katılan Rana Çakır, stratejiyi, şirketleri hedefine götüren yol ve yöntemler olarak tanımladı. Türkiye’de şirketlerin ölçülebilir ve belirlenmiş net hedeflerinin olmamasını büyük bir eksiklik olarak değerlendiren Çakır, stratejik planlama yapmadan yola çıkan birçok şirketin kapanmak zorunda kaldığını ifade etti. AOSB’de üretim yapan firma temsilcilerinin ilgiyle dinlediği Çakır, “Şirketler, sadece günü yaşayarak dünyada neler olup bittiğini, teknolojinin nasıl geliştiğini, gelecekte neler olacağını düşünmeden, kısa vadeli aksiyonlarla ilerliyor. Aslında ulaşmak istedikleri net bir hedefleri yok. O günkü kısa vadeli sonuçları elde etmek üzere yaptıkları bir takım uğraşlar bazen birbirini destekliyor, bazen de köstekliyor. Köstekleyince de kaos çıkıyor ve zamanla şirketler zayıflayarak yok oluyor. Yola çıkarken bir iş ve stratejik planları olmayan işletmeler anlık değişimlerden veya rekabetten olumsuz etkilenip, kapanmak durumunda kalıyor” diye konuştu.

Türkiye’de ikinci veya üçüncü kuşağa geçen şirket sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Çakır, “Tarihsel olarak 25 yılın üzerine çıkan şirket sayımız çok azdır. Türkiye’de şirketlerin ortalama ömrü 12,5 yıldır. Bu yatırım, üretim ve istihdam açısından olumsuz bir durumdur. Şirketlerin sürekli büyümesi ve varlıklarını 50, 60 yıl devam ettirmeleri gerekir” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans