Dolar : Alış : 20.7529 / Satış : 20.7903
Euro : Alış : 22.1932 / Satış : 22.2332
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1421 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Belemedik, bungalov evlerle sonbahara hazır

09 Ekim 2021 - 779 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»Belemedik, bungalov evlerle sonbahara hazır
Belemedik, bungalov evlerle sonbahara hazır

Pozantı sevdalısı Başkan Mustafa Çay, yeryüzünün saklı cenneti Belemedik’i adeta gün yüzüne çıkardı. Anıt ağaçları, bitki örtüsü, sarp kayaları ve Çakıt ırmağıyla her mevsim büyüleyen Belemedik, Başkan Çay’ın kazandırdığı park, lokanta ve 3 bungalov evle sonbaharda doğaseverlerin ilk tercihi olmaya aday…

FİLİZ YILDIRICI/İş’te Life Adana

Çakıt çayı, sarp kayaları, endemik bitkileri ve anıt ağaçlarıyla Belemedik Vadisi, yeryüzünün cennet köşelerinden biri… İlkbaharda rengarenk kelebeklerin uçuştuğu, çağlayan su sesiyle muhteşem bir atmosferin yaşandığı Belemedik, Pozantı’nın en gözdesi… Kışın karlar altındaki görüntüsünün yanında Türkiye’de sonbahar güzelliğinin zirve yaptığı Belemedik, son yıllarda fotoğrafçıların, trekking meraklılarının, dağcıların, rafting sevenlerin ilgi odağı oldu.

Osmanlı Padişahı Abdulhamit’in 1900 ila 1908 yılları arasında yaptırdığı Hicaz Demiryolu’nun ‘Toros Tünelleri’ bölümü inşaatına şantiye olan Belemedik, o dönemde Almanların bölgede yaptığı binalarla da hayli ilgi görüyor. 10 yıl öncesine kadar saklı bir cennet olarak kalan Belemedik, Pozantı’nın çalışkan Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın hamleleriyle adeta gün yüzüne çıkarıldı.

Almanlar’dan kalan yıkık binalar, otlar, çalılar arasında kalan saklı cenneti başta yol hizmeti olmak üzere gün yüzüne çıkaran Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Belemedik’te gerçekleştirdiği yatırımlarıyla Adana turizmine adeta yeni pencere açtı. Pozantı’ya 9 kilometre mesafedeki Belemedik’le geçtiğimiz yıl 5 Ağustos’ta tanıştım. Pozantı sevdalısı Mustafa Çay, Cumhuriyet tarihimizde az bilinen Pozantı Kongresi’ni 100’üncü yıldönümünü muhteşem bir etkinlikle Türkiye’nin gündemine taşımıştı.

100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığını yaptığı Pozantı Kongresi’ne 100 yıl sonra aynı gün TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u Pozantı’da ağırlama onurunu yaşatan Mustafa Çay, protokole öğle yemeğini Belemedik’te sunmuştu. O gün oradaydım. Yazın sıcağıyla zirve yaptığı 5 Ağustos’ta Belemedik’te davetliler 600 yıllık çınar ağacının altında Torosların hafif esen, çam kokusu taşıyan rüzgarıyla serinlemişti.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay (Solda)

Bir ilçe belediyesinin imkanlarıyla Pozantılı’ya hizmet veren Başkan Mustafa Çay, Belemedik gibi bir değeri gündemine almış, oraya şık bir restoran kazandırarak işe koyulmuştu. Kurtuluş Savaşımızın Güney Cephesi’ne mekân olan Belemedik’te Almanların yaptığı binaların içerisinde gezerken Mustafa Çay’ın bu kadar kısa süre içerisinde vadiye bu kadar güzel dokunuşlar yapabileceğini tahmin edemedim doğrusu…

Yerel yönetimin bir ilçede yapması gereken tüm hizmetleri aksaksız yerine getiren Mustafa Çay’ın yönetimindeki Pozantı Belediyesi’nin Akçatekir Yaşam Parkı, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Meyve Sebze Kurutma Merkezi gibi birçok il belediyesinin dahi yapmadığı projeleri de bir bir hayata geçirdiğini de unutmamak gerek…

Bungalov Evler’den bir görünüm

Belemedik’e Pozantı Belediyesi’nin kazandırdığı güzel restoranın yanı sıra Çay, bu yaz bölgeye 3 bungalov ev kazandırmayı başardı. Artık bu saklı cenneti keşfedenler bu evlerde konaklayabiliyor. Doğayla iç içe muhteşem bir mimariyle yapılan bungalov evler, yapılır yapılmaz doğaseverlerin ilgi odağı olmayı başardı. Yazın birçok doğaseveri ağırlayan bungalov evler sonbahara hazır. Sarının onlarca tonuyla yapraklara nakşedileceği günler yaklaşırken Belemedik, Pozantı Belediyesi’nin yaptırdığı, belki gelecekte sayısı artırılacak bungalov evleriyle sizleri bekliyor.

Yanı başında bulunan ızgaralarıyla meşhur restoran ve 3 bungalov evle sonbaharda Çakıt’ın çağıldamasını dinlemeye, yere düşen yapraklar üzerinde yürümeye, fotoğraf çekmeye, sevdiklerinizle sıcacık içeceğiniz çaya hazır mısınız?

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans