Dolar : Alış : 32.5096 / Satış : 32.5682
Euro : Alış : 34.6254 / Satış : 34.6878
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1561 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Bayram tadında okumalar

29 Nisan 2022 - 415 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Bayram tadında okumalar
Bayram tadında okumalar

Bayram tadında okumalar

Çok klişe olacak belki ama ah o eski bayramlar diyerek başlayacağım söze.

Henüz 8-9 yaşlarındayken bizler bayramda çok eğlenirdik o zaman bile babam “ nerde o eski bayramlar “derdi. Demek ki her geçen gün anlamını yitiriyor.

Çocukluğumun bayramlarını yazmayacağım bu yazımda. Hemen hemen hepimizin ah keşke dediği o günleri hep birlikte özlüyoruz. Bu bayram belki biraz yeni nesile sitem olacak.

Bayram demek birliktelik demek, kavuşmak demek, bir arada olmak demek. Yalnızlaşan baba evlerinin çoluk çocukla dolması demek. Ondan dolayı “ bayram yerine döndü,  bayram çocukları gibiyiz. Evimize bayram geldi “ kelimeleri kullanılır. Ne kadar kalabalık ise o kadar mutlu olunur.  Bir arada olmanın ne kadar kıymetli olduğunu aslında son yaşanan pandemi sürecinde çok daha iyi anladık. Sevdiklerimize sarılamadan uzaktan severek iki yıl geçirdik. Belki bu süreçte biraz daha yalnızlaştık. Birçok insanda belli bir nedene bağlayamadığı mutsuzluk hali ortaya çıktı. Bunların hepsi bir birimizden uzak olmamızdan kaynaklı.

Bir Türk milleti olarak dokunsalız. Sarılmalıyız yan yana gelmeliyiz.

Şimdi bunları neden yazdım konuyu nereye bağlayacağım.

Bayram kavuşmak demek, el öpmek demek demiştik. Bayram tatil olarak değil de kavuşmak olarak görelim. Yalnız olan baba evlerimizi şenlendirelim. Kapı gözleyen büyüklerimizi ziyaret edelim. Hal hatır edelim. El öpelim dua alalım. Siz hiç “aa keşke geçen bayramı tatilde geçirseydim “diye bir ah çekme duydunuz mu? Ben duymadım. Oysa “keşke annemi babamı daha çok ziyaret etseydim. Aileme çok vakit ayırsaydım. Kardeşim ile küsmeseydim. Komşuma bir ziyarette bulunsaydım. Şu hastaya bir tas çorba yapsaydım” gibi serzenişleri hep dinleriz. Tatili yıllık izinlerimizde yapalım. Dinlenelim. En güzel dinlenmenin aile ile geçirilen vakit olduğunun kıymetini bilelim. Hayatta iken keşke dememek için bayramları kapı bekleyen büyüklerimize, sevdiklerimize ayıralım. Özlediğimiz günlere dönelim. Özleyeceğimiz anılar biriktirelim. Hatırladığımızda içimize huzur dolacak anılar.

Bazı konularda ahkâm kesmek belki haddimize değil. Hayatta olanın kıymetini bilmemiz açısından naçizane tavsiyelerim.

Tatili sağlığınız yerinde olursa yine yaparsınız. Ama keybedileni geri getirmek mümkün değil.

Bayram tadında bayram yaşamamız duasıyla.

Ramazan bayramımız mübarek olsun.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , , ,
FY Ajans