Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Barış Teknoloji’ çevreyle barışık teknolojinin aranan şirketi oldu

24 Eylül 2021 - 300 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sektör Haberleri»Barış Teknoloji’ çevreyle barışık teknolojinin aranan şirketi oldu
Barış Teknoloji’ çevreyle barışık teknolojinin aranan şirketi oldu

Hanifi Aktaş/İş’te Life Adana

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Avrupa Birliği, “Yeşil Mutabakat-EU Green Deal” projesini uygulamaya koydu. Uygulama iş dünyasına başta yeni vergiler olmak üzere birçok yaptırımı içeriyor.

Adana’da 1997 yılından beri faaliyet gösteren Barış Teknoloji Tesisat Sistemleri Limited Şirketi, danışmanlıktan anahtar teslimi projelerine iş dünyasının yanında oluyor.   

İşletmelerde enerji tasarrufuna yönelik ısı geri kazanım projelerinin hazırlanması, ısı cihazlarının kendi tesislerinde üretimlerinin yapılması, bu projelerin anahtar teslimi taahhüdü alanında hizmet veren Barış Teknoloji, hizmet alanlarını geliştirerek büyüyor.

Küresel ısınma ve çevresel felaketlerin çok konuşulur olduğu zamanlardan geçiyoruz. Yeni dönem bireylerden şirketlere sorumluluklar getiriyor. Bu tedbirlerin uluslararası arenadaki mekanizmasını da Avrupa Birliği işletiyor. AB’nin “Avrupa Yeşil Mutabakatı-EU Green Deal” projesinin Avrupa ile sınırlı kalmayıp dünyaya yayılması amaçlanıyor. Zira yeni duruma uyum sağlayamayan ülkeler, şirketler, kuruluşları ciddi ekonomik kayıplar bekliyor.  Bu çerçevede mutabakata uyumlu enerji ve makine sistemleri üretebilecek tecrübede olan firmaların önemi de artıyor. Bu firmalardan birisi 1997 yılından bu yana enerji tasarrufu ve atık ısılardan geri kazanım için gerekli sistem ve montajlarını yapan Barış Teknoloji…

Barış Teknoloji, Metin Karabacak, Hamdi Hoplamaz ve Şaban Özmel’in iştirakleriyle kurulmuş bir firma. Kurucu üyelerin 3’ü de makine mühendisi. Otuz yıllık tecrübeyi genç mühendislerin dinamizmiyle birleştiren Barış Teknoloji, 159 personelle hem çevreye hem de ülke ekonomisine değer kazandırıyor. Enerji ve atık ısı dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren Barış Teknoloji, işletmelerde enerji tasarrufuna yönelik ısı geri kazanım projelerinin hazırlanması, proje için gerekli ısı cihazlarının kendi tesislerinde üretimlerinin yapılması ve bu projelerin anahtar teslimi taahhüt edilmesi konularında hizmet veriyor.

Kojenerasyon, Trijenerasyon Sistemleri, Atık Isı Geri Kazanım Sistemleri, Paket Konteyner Enerji Isı Santralları, Endüstriyel Enerji Verimliliği Proje Ve Uygulamaları, Buhar, Kızgın Su ve Kızgın Yağ Sistemleri, Termal Ve Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santralleri, Endüstriyel Isıtma-Soğutma (HVAC) Sistemleri alanlarında etkin ve anahtar teslim projeler üreterek sektördeki yerini her geçen gün sağlamlaştıran Barış Teknoloji, “yeşil mutabakat” dahil gelebilecek tüm güncel uygulamalara hazır olduğunu gösteriyor.

BABA KIZ DAYANIŞMASI                                                                                                                                  

 Barış Teknoloji, yeniliklere zorlanmadan ayak uydurup doğru refleksler geliştirebilme kabiliyetini bünyesindeki genç, dinamik mühendislere borçlu diyebiliriz. O genç mühendislerden birisi de şirketin kurucu üyelerinden Hamdi Hoplamaz’ın kızı Beste Hoplamaz. Makine Mühendisi olan Beste Hoplamaz, babasından aldığı birikimi kendi tecrübeleri ile harmanlayarak çevreci makine ve enerji sistemleri konusunda yenilikçi üretimlere katkı koyan Hoplamaz “ biz işletme olarak çalışan veya yeni kurulacak olan endüstri kuruluşlarının sistemlerini inceleyerek kullandıkları sistemi yeşil mutabakata uygun hale getirecek projeler hazırlıyoruz. Kurduğumuz sistemler ile ısının geri dönüşmesini sağlıyor, bu sayede işletmelerin karbon salımını düşürüyoruz. “ şeklinde konuştu.

Türkiye Kojenarasyon Derneği üyesi olan Hamdi Hoplamaz, aynı zamanda AOSB’nin yürüttüğü Yeşil Mutabakat çalıştayında sunum yaparak sanayicilere çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yapıyor. Öncelikle dünyanın geleceğini ve sağlığımızı ön planda tutmalıyız diyen Hoplamaz “ Biz aslında firma olarak fosil yakıtçıyız. Fosil yakıtların kullanılırken en verimli şekilde nasıl kullanılır ve dönüştürülür tarafındayız. Biz bu fosil yakıtı endüstride kullanırken 100 birim fosil yakıttan nasıl 100 birim enerji alırız tarafındayız. Biz şu an bu enerjilerin % 90’nını alabilecek teknolojileri üretiyoruz. Bunu da endüstride Türkiye’nin ve dünyanın her yerine satıyoruz. Bu sistem yeni kurulacak olan tesislere kurulabileceği gibi mevcut sistemler üzerinde de çalışmalar yapabiliyoruz.”dedi.

Şirketlerin enerji tasarruflarına yönelik atılımları elbette yalnızca ‘Yeşil Mutabakat’la ilişkilendirmek haksızlık olur. Küresel ısınma ve çevresel felaketlerin ne denli can yakıcı olabileceğinin somut olarak görülmesi hem bireysel hem de firmalar bazında önlemler alınmasını kaçınılmaz hale getirdi. Bunun sorumluluğunda olan bireyler ve firmalar herhangi bir yasal yaptırıma gerek duymadan önemlerini alıyorlar. Barış Teknoloji gibi alanında ismiyle ve işiyle güven veren firmalar ise sorumluluk sahibi firmaların enerji tasarrufu ve atık ısıların geri kazanımı işlerinde destek sunuyor.

Gezegenimizin ve içine doğmuş olduğumuz çevrenin geleceği için projeler ve makineler üreten Barış Teknoloji gibi firmaların sayılarının artması bölgemiz, ülkemiz hatta gezegenimiz için bir kazanım. Bölge ve ülke sanayisine, özellikle de yaşadığımız, havasını teneffüs edip suyunu içtiğimiz gezegenimize olumlu anlamda katkı sunan, üstelik “teknoloji, makine” gibi çevresel hususlara doğrudan etki edebilen sektörlerde duyarlılıkla üretim ve anahtar teslim montaj yapan firmaların varlığını görmek geleceğe dair ümitleri artırıyor. Başlı başına bu duyarlılık ve Barış Teknoloji’nin yöneticileri, çalışanları ve tüm paydaşları övgüyü hak ediyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans