Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Bal, İhracatta Yüzleri Güldürdü

19 Eylül 2022 - 206 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Bal, İhracatta Yüzleri Güldürdü
Bal, İhracatta Yüzleri Güldürdü

Zengin besin değeri ile sofraların vazgeçilmezi olan Bal, ihracatta yüzleri güldürmeye devam ediyor. Türkiye’den Ocak-Ağustos döneminde yapılan bal ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artarak 29 milyon 982 bin dolara ulaştı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, AA muhabirine verdiği demeçte, Türkiye’den yılın 8 ayında 57 ülkeye bal satıldığını ifade etti.

Bu dönemde 11 bin 432 ton bal ihraç edilerek 29 milyon 982 bin 111 dolar gelir sağlandığını belirten Kalyoncu, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 130, değer bazında yüzde 80 artış sağlandığını aktardı.

Kalyoncu, ABD, İspanya ve Almanya’nın en fazla dış satım yapılan ülkeler olduğunu ifade ederek, “Bu dönem ABD’ye 11 milyon 31 bin 296, İspanya’ya 4 milyon 477 bin 118 ve Almanya’ya da 4 milyon 66 bin 311 dolarlık bal satıldı.” dedi.

Bal ihracatında ülke çeşitliliğinin de arttığını da sözlerine ekleyen Kalyoncu, Slovenya, Peru, Danimarka, Lübnan, Yemen, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Venezuela, Barbados, Moritanya, Liberya, Bangladeş, Kuzey Makedonya, Tayvan ve Portekiz’e bu dönem bal satıldığını ifade etti.

Kalyoncu, ihracatta yaşanan artışın sevindirici olduğunu belirterek, “Bal ihracatına güzel başlangıç yaptık ve bu doğrultuda son 4 ayı da ihracat artışıyla geçireceğimize inanıyoruz. Yıl sonu ihracatından beklentimiz yüksek” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans