Dolar : Alış : 20.7529 / Satış : 20.7903
Euro : Alış : 22.1932 / Satış : 22.2332
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1421 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Bakan Selçuk imzaladı Adana ‘gerçek bir meydan’ kazandı

04 Mart 2019 - 922 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Bakan Selçuk imzaladı Adana ‘gerçek bir meydan’ kazandı
Bakan Selçuk imzaladı Adana ‘gerçek bir meydan’ kazandı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 dönüm alanda planlanan kent meydanı projesi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından imzalanan protokol ile uygulamaya hazır.

ŞUBAT AYI MECLİSİNDE ONAYLANMIŞTI

9 dönüm alanda planladığı kent meydanı projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi hizmet binalarının güneyinde, Atatürk Caddesi ve D-400 Karayolu’na cepheli 10 katlı Türk Hava Kurumu (THK) binasının yıkımını gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediyesi, Şubat ayı olağan meclisinin üçüncü oturumunda Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu Meryem Abdürrahim Gizerler Orta okulunun yıkılarak yerine iki yeni okul yapılması kararını Meclis’te onaylamıştı.

BAKAN SELÇUK İMZALADI

Onaylanan meclis kararının ardından bir protokol hazırlanarak Adana ziyaretinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün imzaladığı protokol ile Meryem Abdürrahim Gizerler Ortaokulu’nun yıkılarak yerine ikisi 24, diğeri 32 derslikli olmak üzere üç okul yapılması kararlaştırıldı.

ÜZERİ MEYDAN, ALTI OTOPARK OLACAK

Protokol imza töreninin ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Türk Hava Kurumu (THK) binasını yıkarak oluşturduğumuz meydanı üç katına çıkaracağız ve Adana’yı gerçek bir meydana kavuşturacak, meydanın altına da otopark yapacağız. Adanamıza hayırlı uğurlu olsun” derken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise “Modern şehir plancılığı için önemli bir adım hayırlı uğurlu olsun” dedi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise emeği geçenlere teşekkür ederken kent ve kent halkı için hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

 16500 METREKARE KENT MEYDANI 15500 METREKARE YEŞİL ALAN

Tarihi Belediye Binasının hemen yanında, yıkımlarına başlanan alanda oluşturulacak olan “Meydan” ve İnönü Parkı içerisindeki kamulaştırma kararları alınmış olan Özel Sancak İş Merkezinin kaldırılması ile inşa edilecek meydanla, kent merkezi görsel olarak hafifleyecek, yeraltı otoparklarıyla, otopark çilesi bitecek, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları ile bölgenin çehresi bambaşka bir atmosfer kazanacaktır. Tüm proje tamamlandığında alanda, 16500 m² Kent Meydanı, 15500 m² Yeşil Alan Düzenlemesi, yaklaşık 400 araçlık yeraltı otoparkı inşa edilecektir. Ayrıca, Türkkuşu Caddesi’nden inşa edilecek bir tünel ile bölge, Merkez Park içerisindeki yeraltı otoparkına bağlanacaktır. Merkez Parkta mevcutta yüzde 10 kapasite ile kullanılan 900 araçlık otoparkın da kullanımı maksimize edilecektir. Böylece bölgedeki otopark sıkıntısı tamamen çözülmüş olacaktır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , , , ,
FY Ajans