Dolar : Alış : 18.6123 / Satış : 18.6458
Euro : Alış : 19.4206 / Satış : 19.4556
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1338 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Bakan Albayrak TBMM bütçe görüşmelerinde konuştu

11 Aralık 2018 - 683 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Bakan Albayrak TBMM bütçe görüşmelerinde konuştu
Bakan Albayrak TBMM bütçe görüşmelerinde konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBMM Bütçe Görüşmelerinde bütçe sunumunu yaptı. İç talepteki daralmaya dikkat çeken Bakan Albayrak, gerekli tedbirlerin alındığını ve dengelenme sürecinin başladığını söyledi. Albayrak konuşmasında, küresel ekonomik risklere ve azalan büyüme trendine karşı Türkiye ekonomisinin zayıf kalmasının önüne geçilmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti. 2018 yılında bütçe açığının 72.1 milyar TL olması beklenirken, 2019 için bu rakam 80.6 milyar TL olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBMM Bütçe Görüşmelerinde konuşuyor. 2019 yılı bütçesini Genel Kurul’a sunan Bakan Albayrak, FED’in sıkılaşmaya gitmesiyle gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarının azalacağına dikkat çekti. 

“Küresel ekonomide aşağı yönlü risk faktörleri ağırlığını koruyor.” diyen Bakan Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“TÜRKİYE GÜÇLÜ BÜYÜME SEYRİNİ SÜRDÜRMÜŞTÜR”

– 2017 yılından küresel ekonomi üretim yatırım ve uluslararası ticarette güçlü bir performans gerçekleştirmiştir. Ekonomiyi canlandırmaya yönelik mali tedbirlerle 2017’de güçlü bir büyüme performansı elde ettik. 

– Türkiye 2018’de de güçlü büyüme seyrini sürdürmüştür.

– Finansal istikrarı desteklemek amacıyla gerekli tedbirler alındı. Sıkı para ve maliye politikasıyla ekonomide dengelenme politikası sürdürülecek. Dengelenme süreci enflasyon göstergelerinde de etkisini gösterdi.

– Son dönemde düşen petrol fiyatları petrol ihracatçılarını olumsuz etkileyecektir.

– Gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümenin hız kesmesi beklenmektedir.

“ENFLASYONDA MÜCADELEDE GÜÇLÜ YAPI YAKALAYACAĞIZ”

Yılın 3. çeyreğinde iç talep ivme kaybetti. Kasım ayından sonra Aralık ayında da devam edecek KDV indirimlerinin ve enerji fiyatlarında zam yapılmayacağı etkisiyle enflasyonla mücadelede güçlü bir yapı yakalayacağımıza inanıyoruz. YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.

Ekonomideki dengelenme olumlu seyretmekte. 2017 yılında 157 milyar dolara yükselen ihracatımız, bu artışı sürdürerek kasım ayında en yüksek değere ulaşmıştır ve yıl sonunda 170 milyar dolar hedefini yakalayacaktır.

“EKİM VE KASIM AYLARINDA CARİ FAZLA VERECEĞİZ”

– Turizmde yaşanan toparlanma cari açığın düşmesinde etkili olmuştur. Aryan turist sayısına bağlı olarak turizm gelirlerimizde önemli artışlar yaşanmıştır. Yıllık bazda 38,9 milyon kişiyle rekor seviyeye ulaşmıştır. 2018 yılı mayıs ayı itibari ile cari dengelenmede çok iyi bir iyileşme görüyoruz. Ekim ve kasım aylarında da cari fazla vereceğimizi göreceğiz.

– Son dönemde finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmalara karşı bankacılık sektörü sağlıklı ve güçlü yapısını korumuştur. Bankaların mali yapıları ve aktif kaliteleri yakından izlenmekte ve sektörün mali yapısını güçlendirecek bir politika seti uygulanmaktadır.

– Küresel ekonomide riskler ve yavaşlayan büyüme ortamı göz önünde alındığında Türkiye ekonomisinin sermaye akımı ve jeopolitik risklere karşı zayıf kalmasının önüne geçilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

“BÜTÇE AÇIĞINI ÇOK DÜŞÜK SEVİYELERE İNDİRDİK”

– Kamu maliyesinde 2002 yılından bu yana yaptığımız reformlar sayesinde bütçe açıklarını ve borç stoklarını çok düşük seviyelere indirdik. Kamu borç yükümüzde tarihin en düşük seviyelerindedir. 2002 yılında yüzde 72,1 olan kamu borç stoğunun milli gelire oranı 2017 yılında yüzde 28,3 olmuştur.

– 2018 yılında bütçe açığının 72.1 milyar TL, 2019’da bütçe açığının 80.6 milyar TL olmasını bekliyoruz. Personel giderleri yüzde 35 artacak.

– Yeni ekonomi programında mali disiplin ekonomi politikasının temel çıpası olarak başta tasarruflar olmak üzere uygulamaya konulacak. Yapısal tedbirlere merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurt dışı hasılaya oranını program boyunca yüzde 2’nin altında tutacağız.

– Bu çerçevede 2017 yılında yüzde 1,5 olarak gerçekleşen merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranını 2018 yılında 1,9 ve 2019 yılında ise yüzde 1,8 olarak öngörüyoruz. Buna bağlı olarak, 2017’de yüzde 1,8 olan genel devlet açığının 2018 yılında yüzde 2,4 ve 2019 yılında yüzde 1,6 olmasını hedefledik.

“EMEKLİ VE EMEKLİ MEMUR ZAMLARINDA ARTIŞ YAŞANDI”

– Enflasyon farkı (emekli ve memur zamları) dahil zamlarla emeklilere verilen bayram ikramiyeleriyle yüzde 36,5 oranında artış yaşamıştır.

– 2019 yılı bütçesinin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesidir. Tasarruflar sayesinde kamu kaynaklarının verimsizliğinin önüne geçilirken, işçimizin memurumuzun haklarını koruduk. Yaşlılara, çocuklara, kadınlara desteklerimizi artırarak sürdürdük.

– 2018 yılında ilk defa istihdam edilecek her genç çalışan için 883 TL vergi ve prim desteği, 1603 TL ücret desteği olmak üzere toplam 2486 TL tutarı devletimiz tarafından karşılanmaktadır.

“ASGARİ ÜCRETTE BELİRLENEN MİKTARIN ALTINA DÜŞMEDİK”

– Zor günlerinde de devlet olarak yanında olmak için vergisini düzenli olarak ödeyen mükelleflerimize hesaplanan gelir ve kurumlar vergisinin yüzde 5’i oranında indirimler getirdik. Vergi borçlarını 60 aya kadar ödeme imkanı getirdik. Net asgari ücretin vergi tarifesi sebebiyle dönem başında belirlenen miktarın altına düşmesini kalıcı olarak önledik.

– Kreşlere ödenen tutarın alık olarak asgari ücretin yarına kadar olan kısmını gelir vergisinden muaf tuttuk. Yeni araç alımında 10 bin TL’ye kadar ÖTV indirimi sağladık. Kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadeleye devam ediyoruz.

– Yeni araç alımında 10 bin TL’ye kadar ÖTV indirimi sağladık.

– Kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadeleye devam ediyoruz.

“KÜÇÜK ÖLÇEKLİ MÜKELLEFLERİMİZİN MALİYETLERİNİ AZALTIYORUZ”

– Elektronik uygulamaları da yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Vergi Beyannamelerinin verilmesi, tahsilat işleri, defter ve belgeler dahil olmak üzere vergi kanunlarımızın mükelleflere getirdiği yükümlülüklerin neredeyse tamamı artık elektronik uygulamalara vasıtasıyla gerçekleştirilmesini sağladık. Bunun yanı sıra idari işlemleri elektronik ortama taşıdık. 30 milyon adet tebliğ belgesini elektronik ortamda tebliği ettik 300 milyon tasarruf sağladık. Küçük ölçekli mükelleflerimizin vergiye uyum maliyetlerini azaltıyoruz.

– Belirli şartları sağlayan mükelleflerimizin yeminli mali müşavirlerce hazırlanmış KDV iadesi tasdik raporuyla talep ettikleri KDV iade tutarların yüzde 50’si yapılacak il kontrole göre 10 iş günü içerisinde teminat alınmaksızın iade edilmesini kalan tutarın da daha sonra yapılacak kontroller çerçevesinde iade edilen bir sistemi önümüzdeki yıl itibari ile başlatıyoruz.

– Mükellef hizmetleri merkezini yeniden yapılandırıyoruz. İnteraktif vergi dairesinin kapsamını geliştiriyoruz. Bir çok işlemi vergi dairesine gitmeden elektronik ortamda yapılmasını sağlıyoruz.

– Dünya bankasının hazırladığı rapora göre iş yapma kolaylığına göre Türkiye 2018 ülke arasında 190 ülke arasında 17 basamak yükselerek 60’ıncı basamaktan 43, sıraya yükselmiştir

– Vergilendirmede muhtemel risk alanları tespit edilecek. İmzalanan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının sayısı 90’a ulaştı. Mecbur olmadıkça yeni indirim, istisna ve muafiyet gelmeyecek.

“BAZI İŞLEMLER İÇİN VERGİ DAİRESİNE GİTMEYE GEREK KALMADI”

– KDV iadelerinin hızlı yapılabilmesi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bazı işlemleri vergi dairesine gitmeden yapılabilir hale getirdik. Mükellef hizmetleri merkezini yeniden yapılandırıyoruz.

– Yapısal reform öncelikli politikalarımız devam edecek. 7.20’lere yükselen kur 5,10 seviyelerine kadar geri çekilme gördük. Kredi faizlerinde yüzde 45’lerden yüzde 20’lere indik.

– Politika faizlerinin Cumhuriyet tarihindeki en düşük seviyede olduğu günleri gördük. Önümüzdeki dönemde mali disiplinin korunması ekonomi politikalarının en öncelikli hedefi olacak

haberturk.com

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,
FY Ajans