Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele

17 Mart 2018 - 779 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele
Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele

İŞ’TE LIFE ADANA 1. SAYI

Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele

Yeşilay, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1 – 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

“Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün başbakanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir.

Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, başta alkol olmak üzere sigara, uyuşturucu, kumar, fuhuş, ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil edilmiştir.

Cemiyetimizin amacı , yurdumuzda ahlâkî ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde; tütün, alkol ve madde bağımlılığı gibi toplumun ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar yanında, kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi gençliğe ve topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek, milli kültürüne bağlı nesiller yetiştirmek amacı ile kurulmuştur.

Cemiyetimiz bu çerçevede bağımlılıklarla mücadele etmek üzere, toplumun bilinç, güç ve kaynaklarını harekete geçirerek; insan onur ve saygınlığının korunması doğrultusunda her koşulda, yerde ve zamanda desteğe muhtaç insanlara yardım eder; toplumun bağımlılıklarla mücadele kapasitesinin geliştirilmesine sürekli katkıda bulunmaktadır.

Bu amaçlar doğrultusunda ulusal ve uluslararası kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli işbirliği ve ortak çalışma organizasyonlarını ayrıca geliştirerek bu mücadeleyi kamuoyuna mal etmekteyiz.

Bizler de bu amaçlar doğrultusunda Adana Yeşilay Şubesi olarak bir yandan bağımlılıklarla mücadelede bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürüterek ve aldığımız sonuçlara göre projeler üretip uygularken; diğer yandan başta ilk ve ortaokullarda, lise ve üniversitelerde Yeşilay Kulüpleri kurarak eğitim kurumlarında yaygınlaşarak çocuklarda ve gençlerde Yeşilay bilinci ve bağımlılıklarla ilgili farkındalık oluşturmak ile toplumun her kesimine ulaşılacak faaliyetlerde bulunmaya çalışıyoruz.Özellikle bağımlılığın mutlak kader olmadığını bunun için adeta milli bir seferberlik halinde bu tür zararlı alışkanlıklarla mücadeleye devam edeceğiz.

Allah izin verdikçe dergimizin ilerleyen sayılarında sizlere bu köşeden seslenmeye gayret edeceğim, bu alanda farkındalık oluşturan zengin konu ve içeriklerle sizlerle birlikte olacağız.

Bağımlılıktan uzak , sağlıklı ve de mutlu yarınlarda tekrar görüşmek ümidiyle, esen kalın…

 

 

Mehmet ASLANBABA

Yeşilay Adana Şube Başkanı

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans