Dolar : Alış : 27.1751 / Satış : 27.2240
Euro : Alış : 28.9027 / Satış : 28.9548
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1482 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

ATO NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

10 Mayıs 2022 - 173 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»ATO NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ATO NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, oldukça zorlu geçen pandemi sürecinde birçok ihtiyaçların ve organizasyonların ertelendiğini, normalleşme ile birlikte bir talep fazlası yaşanmasına rağmen arzın bunu karşılamamasının fiyat artışını kaçınılmaz hale getirdiğini bildirdi.

Menevşe, Nisan ayı olağan meclis toplantısının açılışındaki konuşmasında, meclis üyelerine hitap ederken, gündemdeki ekonomik gelişimlere dikkati çekti. Menevşe, ülke ekonomisinin önemli bir süreç yaşadığını, bu süreç sonunda kritik engelleri aşıp düzlüğe çıkmak ya da engellerle boğuşup endişe içinde yerinde saymakta bulunduğunu vurguladı.

Bugünlere nasıl gelindiğini özetleyen Başkan Menevşe, “Dünya da Türkiye de bir pandemi süreci geçirdi. Küresel olarak üretimi düştü, tedarik zincirleri koptu, ticaret geriledi. Bundan dolayı normalleşme başlayıp organizasyonun tekrar temin edilmesi kolay olmuyor. Şu anda talep pandemi öncesinden daha fazla. Çünkü ötelenen ihtiyaçlar gündeme geldi. Buna karşı üretimin tekrar eski konumuna gelmesi zamana bağlı. Talep fazla arz kafi değilse fiyat artışları kaçınılmaz oluyor” dedi.

KRİZLER FIRSATLAR YARATABİLİR

Krizlerin fırsatlar yaratabileceğine dikkati çeken Atila Menevşe, bu süreçte yapılması gerekenler konsundaki görüşlerini ise şöyle dile getirdi;

“1-İthalatına bağımlı olduğumuz malların yerli üretimini yapmalıyız. İthalat afyon gibidir, alışkanlık yaratır. Kolay çözüm olarak gözükür ancak, ülke ekonomisinde dış ticaret açığına yol açar. Şimdi ithal girdilerin de fiyatları yükselmiş ve temininde zorluk varken bunların yerli üretimle karşılanması elzem haline gelmiştir.

2-Üretimin sürekli olması için rekabet şansını yükseltmeliyiz. Ana girdiler olan akaryakıt ve enerji fiyatlarında aşırı yükselme oldu. Bunun yanı sıra tarımsal üretimde maliyetler çok yükseldi. Özellikle gübrede teşvikler verilmeli ki düşen üretim maliyetleri tüketiciye yansıyabilsin.

3- İthalatı azaltırken ihracatı artırmalıyız. Bu kolay değil ama nasıl ki bir dönem insanımız elinde çanta dünyanın en ücra köşelerine kadar gitmişse bugün de gidebilir. Bu dönem o dönem diye düşünüyorum. Geçen hafta Adana’da bir üretici Hindistan’a elma ihracatı yapıldı. Bu arkadaşımızın bu konuda çalışmalarını, azmini biliyorum ve takip ediyorum. Demek ki mücadele edilince sonunda kazanabiliyoruz.

E-TİCARETİN ÖNEMİ

“Topyekûn zenginleşmenin ihracattan geçtiğini bilmeliyiz. İhracatı kafaya takmalıyız” diyen ATO Başkanı Atila Menevşe, şöyle devam etti;

“Her birimizin çocukları yetişiyor onları işimize adapte etmeliyiz. Şimdi e-ticaret popüler onları e-ihracata yönlendirelim. Yapacakları satışlar iştahlarını artıracaktır. E-ticaretin yanında dijitalleşme çok önemli. Dijitalleşme verimlilik, verimlilik ise karlılık ve rekabet edebilme demektir. Piyasada önde olabilmek için AR-GE ve inovasyonu göz ardı etmemeliyiz.”

Menevşe, “Kısaca; özetin özeti üretim ve ihracattır” dedi.

ODALAR MÜŞTEREK TOPLANTISI

Konuşmasının ikinci bölümünde Nisan ayında TOBB’da, Genel Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında gerçekleşen Türkiye Odalar-Borsalar Müşterek toplantısının gerçekleştirildiğini anımsatan Atila Menevşe, şunları kaydetti;

“Toplantıda; Oda ve Borsa Başkanları yaşanan sektörel ve bölgesel sıkıntıları ilettiler. Sorunlar genelde birbirine benzer sorunlar. Yaşanan ekonomik sıkıntıların başında üreticilerin yaşadıkları sorunlar, finansmana erişim zorluğu, hayat pahalılığı ve artan maliyetler var. Sn. Birlik Başkanımıza tüm sorunlarımızı aktardık ve çözülmesi için fikir alışverişimiz oldu. TOBB aracılığı ile bugüne kadar birçok sorunumuzu çözdük, bundan sonrası için de çözüm yollarının araştırıldığını ifade etmek isterim. Ben TOBB Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’na bizleri sabırla dinlediği için ve gösterdiği çaba için teşekkür ediyorum.

TARIM BAKANI KİRİŞÇİ’YE ZİYARET

Menevşe, nisan ayının başında Tarım ve Orman Bakanlığına atanan Prof. Dr. Vahit Kirişçi’yi Adana Oda-Borsa Başkanları olarak ziyaret ettiklerini belirterek, “ Sn. Bakanımızla Adana tarımı ile ilgili atılması gereken konuları istişare etme fırsatımız oldu. Sn. Bakanımızın önceki dönem Adana Milletvekili olması ve Adana’yı iyi biliyor olması açıkçası bizler için büyük kazanım. Sn. Bakanımızın atacağı adımlar ve bizlerin sunacağı fikirlerle tarımımız daha iyi yerlere gelecektir. Ben Sn. Bakanımıza bizleri misafir etme nezaketinde bulunduğu için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

YENİ HİZMET BİNASI

Konuşmasının son bölümünde yeni hizmet binasına ilişkin gelinen durumu değerlendiren ATO Başkanı Atila Menevşe, “İlgili gündem maddesinde Başkan Yardımcım Sayın Yücel Bayram tarafından da detaylı bir şekilde bilgi verildiği gibi Yeni Hizmet Binamızda artık mutlu sona iyice yaklaştık. Çok az bir işimiz kaldı. Onu da en kısa sürede bitirip iskanını aldıktan sonra artık taşınma aşamasına geleceğiz. Bu konuda da programımızı yapmaya başladık. Adana’ya ve Üyelerimize yakışır bir bina oldu. Bu yatırımın hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Siz değerli Meclis Üyelerimize bu süreçte bizlere göstermiş olduğunuz güven, vermiş olduğunuz destek ve katkılarınızdan dolayı Yönetim Kurulum adına teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Nisan ayı meclis toplantısının ardından meclis salonu fuayesinde tüm yönetim ve meclis üyelerinin katılımıyla bayramlaşma tebrikleri gerçekleştirildi. 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
FY Ajans