Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Albayrak: Türk ekonomisinin eşsiz avantajları var

24 Ocak 2019 - 682 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Albayrak: Türk ekonomisinin eşsiz avantajları var
Albayrak: Türk ekonomisinin eşsiz avantajları var

Bakan Albayrak, Türkiye’nin bölgede en istikrarlı ülke olduğunu belirterek, “Türk ekonomisinin temelleri sağlam, eşsiz avantajları var. Genç ve eğitimli iş gücü ile rekabetçi özel sektör bu avantajlardan bazıları” dedi.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Daily SABAH ve Reuters’a önemli açıklamalarda bulundu. Büyümede 2019 için belirlenen yüzde 2.3 hedefinin ulaşılabilir olduğunu kaydeden Albayrak, bu yıl enflasyonu yüzde 15 seviyesine indireceklerini kaydetti. Enflasyonu dizginlemek için para politikasının çok iyi iş çıkardığını belirten Albayrak, “Mali otorite olarak, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale etmeden, onlara yardım ediyoruz. Yakın işbirliğinde çalışıyoruz” dedi.

BİRÇOK ŞEY BAŞARDIK
Albayrak, Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide, geçen yıl göreve geldiklerinde insanların akıllarında ‘enflasyonu düşürebilecekler mi, cari açığı indirebilecekler mi ve fazla harcamayı kısabilecekler mi’ kaygıları olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Aslında, tüm bu cephelerde birçok şey başardık. Enflasyon geçen yıl yüzde 20’nin hemen üstünde kapandı, cari açık 30 milyar doların altına yani GSYH’nın yüzde 3’üne düştü. Bütçede yıl sonu hedeflerimize ulaştık. Tam tasarruf modundayız ve bu 2019’da da devam edecek.” 2018 son çeyrek ve 2019 ilk çeyrekte büyümenin bir miktar zayıf kalabileceğini belirten Albayrak, “Şu anda resesyon öngörmüyoruz. İthalat talebindeki daralma bu yıl da iç talebin yavaşlamasıyla devam edecek. Yani, net ihracatın büyümeye pozitif katkısı olacak. Turizm güçlü olmaya devam edecek. Bu faktörler, iç talepteki yavaşlamanın dengelenmesine yardımcı oluyor. Bu noktada, yüzde 2.3 büyüme hâlâ ulaşılabilir durumda. Bu yılın ilk bölümü yeniden dengelenmenin devamı, ikinci bölümü toparlanma olacak” dedi. Büyümede “Tek endişem dış konjonktürdeki zorluklar olabilir” diyen Albayrak, “Olası bir küresel bir durgunluk, küresel ticaretin küçülmesi… Ancak, şu ana kadar ufuktaki bulutlar tehdit edici görünmüyor” açıklamasında bulundu.

MALİ DİSİPLİNE DEVAM
Albayrak, enflasyonda ekimde tepe noktasının görüldüğünü, ondan sonra düşüş başladığını hatırlatarak, “Nisan ve mayısta çok güçlü bir baz etkisi ortaya çıkacak” dedi. Ekonomik aktiviteyi canlandırmak için adımlar atıldığını ancak bunların mali disiplinden vazgeçmek anlamına gelmeyeceğini belirten Bakan Albayrak, “Sözüme güvenin, mali disiplinden taviz yok” mesajı verdi.

BDDK TETİKTE OLAN BİR BANKA DENETLEYİCİSİ
BDDK’nın çok uyanık (tetikte olan) ve çevik bir banka denetleyicisi olduğunu vurgulayan Albayrak, “BDDK gerçekten bu adımların takibinde ve finansal istikrarı korumak için gerekli önlemleri almaya hazırlar. Türk bankacılık sektörü fazlasıyla yeterli sermaye ve likidite tamponlarına sahip. Bankalarımızı gerektiğinde desteklemek için yeterli mali alanımız da siyasi irademiz de var” diye konuştu.

BANKALAR KOBİ KREDİLERİNDEN KâR EDECEK
KOBİ’lere piyasa oranlarının altında faizlerle sağlanan krediler konusunda da açıklamalarda bulunan Albayrak, “Piyasa fiyatlarının son zamanlarda e düştüğünü ve bankaların bu kredilerden çok yakında kâr edeceğini hatırlatayım” dedi.

MERKEZ BANKASI İŞİNİ YAPIYOR
Bir sonraki Para Politikası Kurulu’nda faiz indiriminin gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya Bakan Albayrak, şöyle yanıt verdi: “Merkez Bankası işini yapıyor. Martta ne yapacaklarını bilmiyorum. Ama bir şeyi biliyorum, ne yaparlarsa yapsın; analitik bir titizlikle yapıyorlar.”

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ENFLASYONU SINIRLI ETKİLER
Ekonomistlerin asgari ücret artışının enflasyona 1.5-2 puan etkisi olacağına dönük hesaplamalarının hatırlatılması üzerine Albayrak, şöyle konuştu: “Asgari ücret artışı,bazı mal ve hizmetlerde artan talebe dönüşecektir. Ancak, kapasite kullanımı göz önüne alındığında, ekonominin artan talebi karşılamak için ek mal ve hizmetler üretmek için yeterli alana sahip. Bu nedenle, artışın enflasyona etkisi hafif olacak.”

KÖTÜ KREDİLERİN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ YAPILANDIRILDI
Kötü kredilerin önemli bir bölümünün şu ana kadar yapılandırıldığını, bu alanda meselenin büyük ölçüde geride kaldığını belirten Albayrak, şimdiye kadar kurumsal kredi yapılandırmalarının 118 milyar TL’nin biraz üzerinde bir miktara ulaştığını kaydetti.

ENERJİDEKİ TAKİP ORANI % 2.5 BANKALAR RİSKİ YÖNETEBİLDİ
Enerji şirketlerinin kredilerinde bir sorun yaşanıp yaşanmayacağına yönelik bir soruya da Bakan Albayrak, şu yanıtı verdi: “Şimdiye kadar, endüstri sistemik bir risk oluşturmuyor. Enerji sektörü kredileri, toplam kredilerin sadece yüzde 7’sini oluşturuyor ve takipteki alacak oranı yüzde 2.5. Bankacılık sektörü bugüne kadar enerji sektörü kredi riskini yönetebildi.”

ZİRAAT BANKASI’NIN KART PAZARINDAKİ PAYI ARTABİLİR
Ziraat Bankası’nın kredi kartı borç yapılandırması kararını da değerlendiren Albayrak, “Kamu bankalarının bankacılık sektöründe dengeleyici bir rolü var. Şu anda devlete ait bankalar iyi durumda. Ziraat’in adımları ticari amaçla yürütülmektedir” dedi.

HALKBANK KONUSUNDA YAPICI DİYALOG İÇİNDEYİZ
ABD’de ile Halkbank konusunda yapılan görüşmelere de değinen Bakan Albayrak, “Muhataplarımızla yakın ve yapıcı bir diyalog içindeyiz. İddialara karşı çok güçlü bir dosyamız var” dedi

İRAN’DAN GAZ İTHALATINI KESME PLANI YOK
Geçen yıl kasım başında yeniden yürürlüğe giren İran yaptırımlarının Türkiye’ye etkisini değerlendiren Albayrak, “ABD yaptırımları, İran doğal gazını ithal etmemize imkân veren bir hüküm içeriyor. Dolayısıyla, şu anda gaz ithalatını kesmek için bir plan yok” diye konuştu. Bakan Albayrak, Türkiye’nin Suriye’de ne istediğinin çok açık olduğunu, bu doğrultuda da ABD, Rusya ve İran gibi tüm taraflarla yakın diyalog içinde olduklarını belirtti.

DAVOS’TA CEO’LARLA GÖRÜŞTÜ
Bakan Albayrak, Davos’ta uluslararası şirketlerin üst yöneticileri (CEO), finans kuruluşlarının yetkilileriyle de görüştü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası yatırımcıların her zaman kazandığını ve kazanacağını söyledi. Davos’ta ikili temaslarda bulunan Albayrak, Irak Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans