...
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1590 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

AKAY: ‘KURTULUŞ’UN KAHRAMANLARINI MİNNETLE ANIYORUZ

04 Ocak 2023 - 183 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»AKAY: ‘KURTULUŞ’UN KAHRAMANLARINI MİNNETLE ANIYORUZ
AKAY: ‘KURTULUŞ’UN KAHRAMANLARINI MİNNETLE ANIYORUZ

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Mondros Mütarekesi sonrası esaret altına alınma girişimine karşı gösterdiği direniş, bağımsızlık ve özgürlük aşkıyla “Ulusal Kurtuluş Mücadelesi”ne ilham veren Adana’nın tarihin akışının değişmesine neden olan kent olduğunu söyledi. Akay, “Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, Adana’yı işgalden kurtarmak için mücadele eden Çukurovalı kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum” dedi.

EMPERYALİST GÜÇLERİN GÖZLERİNİ AYIRMADIĞI KENT

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Adana’nın üç kıtanın tam merkezindeki jeostratejik konumu, tarihi ve doğal zenginlikleriyle emperyalist güçlerin gözlerini üzerinden hiç ayırmadığı bir kent olduğunu kaydetti.

KURTULUŞ MÜCADELESİ’NE İLHAM VEREN KENT

Akay, “Güçlüden değil her zaman haklıdan yana, vicdanlı, yurtsever, bağımsızlığı, özgürlüğü için canını vermeye gönüllü yiğit Adanalıların işgal güçlerinin esaret altına alma girişimine karşı gösterdiği direniş, ‘Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ne ilham vermiş; bu özelliğiyle de tarihin akışının değişmesine neden olan kent olmuştur” diye konuştu. Büyük Önder Atatürk’ün Yıldırım Orduları Komutanlığı görevini devralmak üzere geldiği Adana’da kaldığı 11 gün içinde direniş güçlerini örgütlediğini dile getiren Akay, ‘Kurtuluş Mücadelesi’nin Adana cephesinde yer alıp kentin düşman işgalinden kurtuluşunda pek çok isimsiz kahramanın da rol oynadığına işaret etti.

ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KURTULUŞ’UN İSİMSİZ KAHRAMANLARINA BORÇLUYUZ

Akay, “Kurtuluş Bayramımızın 101.yılında, özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Büyük Önderimiz Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Adana cephesinde bağımsızlık için canlarını ortaya koyan Kuvayı Milliye Komutanı Sinan Tekelioğlu, Tayyar Rahime, Tufan Paşa, Saim Paşa, İbo Osman, Kara Fatma, Gizik Duran, Kozanoğlu Doğan Bey, Şıh Cemil Nardalı, Ahmet Remzi Yüreğir ve diğer tüm kahramanlarımızı, özgürlük için canlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum. Kurtuluş Bayramı’mız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans