Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

ADASO’DA TÜRKİYE-KOSOVA TİCARET İLİŞKİLERİ: POTANSİYEL VE İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI GÖRÜŞÜLDÜ

19 Şubat 2024 - 130 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»ADASO’DA TÜRKİYE-KOSOVA TİCARET İLİŞKİLERİ: POTANSİYEL VE İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI GÖRÜŞÜLDÜ
ADASO’DA TÜRKİYE-KOSOVA TİCARET İLİŞKİLERİ: POTANSİYEL VE İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Damka ve beraberindeki heyetin katılımıyla Adana Sanayi Odası’nda Türkiye-Kosova ikili ticari ilişkilerin görüşüldüğü toplantı düzenlendi.

Toplantıya Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Şire, Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Yağmur ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Adana’nın köklü sanayi geçmişi bulunduğunu ifade eden Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Türkiye-Kosova ilişkileri, ortak tarihi geçmiş ve dostluk bağları temelinde çok iyi düzeyde. 2023 yılında Türkiye ve Kosova’nın ikili ticaret hacmi 2022 yılına oranla yüzde 4,5 artış ile 694 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2023 yılında ise Türkiye’nin Kosova’ya ihracatı 674 milyon Dolar ve Kosova’dan ithalatı 19.5milyon Dolar olmuştur.Adana’mız ve Kosova’nın ikili ticaret hacmine baktığımızda ise 2023 yılı verilerine göre 3.1milyon Dolar ihracat ve 332.2 Bin Dolar’lık ithalat gerçekleşmiştir.Bu rakamlar istediğimiz seviyelerde değildir. Bu rakamların çok daha yukarılara çıkarılması beklenti ve arzumuzu ifade ederek, iş birliğimizin artması için daha çok Kosovalı iş adamlarını ilimizde görmek istiyoruz.” dedi.

Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Damka Türkiye’nin Kosova ile ticaretinde en büyük ticari partner ülke olduğunu belirtti. Damka, “ Kosova birçok Türk yatırımcısı mevcut. Kosova’da birçok Türk yatırımcısı mevcuttur ve bölgede çok sayıda Türk vatandaşı yaşamaktadır. Bu, Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin sadece ticari değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal bağların da güçlü olduğunu göstermektedir” dedi.

Bakan Damka ayrıca, Kosova’nın yatırım ortamı ve fırsatları hakkında bilgi vererek, Türk iş insanlarını Kosova’ya yatırım yapmaya ve iş birliği fırsatlarını değerlendirmeye davet etti. Kosova’nın istikrarlı ve dinamik bir ekonomik ortama sahip olduğunu vurgulayan Damka, ülkenin özellikle enerji, tarım, turizm, altyapı ve bilgi teknolojileri gibi alanlarda yatırım yapmak için birçok fırsat sunduğunu belirtti.

Toplantıda, Türk ve Kosovalı iş insanları arasında iş birliği imkanlarını artırmak için çeşitli işbirliği platformları kurulması ve ticaretin artırılması için somut adımların atılması konuları da ele alındı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans