Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adanalı Müteahhitler Isı Yalıtımını Konuştu

01 Kasım 2018 - 763 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adanalı Müteahhitler Isı Yalıtımını Konuştu
Adanalı Müteahhitler Isı Yalıtımını Konuştu

 Adana bölgesi inşaat sektörünün temsilcileri FİLLİ BOYA – AYAMDER işbirliği ile düzenlenen toplantıda bir araya geldiler. İnşaat sektörünün yoğun ilgi ve üst düzey katılım gösterdiği toplantıda, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği üyeleri Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin yanı sıra yapılardaki yalıtımın önemine ilişkin görüş alışverişinde bulundular.  Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün temsilcileri Adana’daki “Yalıtım Buluşması’nda” bir araya geldi. Filli Boya ile Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) işbirliği ile düzenlenen organizasyon inşaat sektörü temsilcilerinden yoğun ilgi gördü.

Adana’da faaliyet gösteren 200´e yakın müteahhitin katıldığı etkinlikte, yalıtımın yanı sıra sektörel öncelikler, küresel ve yerel ekonomik beklentiler de değerlendirildi. Yapılarda yalıtımın inşaat aşamasında başlaması gerektiğinin vurgulandığı toplantıda yalıtıma ilişkin doğru bilinen yanlışlarda değerlendirildi. Ana gündem maddesi “Sıcak bölgelerde ısı yalıtımının ülke ekonomisine ve hane halkına ekonomik katkıları” olan toplantıda sıcak bölgelerde ısı yalıtımının enerji tasarrufu boyutu detaylı olarak ele alındı. 

“KIŞIN SICAK YAZIN SOĞUK EVLER İÇİN ISI YALITIMI”

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan  Filli Boya Adana Bölge Müdürü Eser Pekel, Adana gibi sıcak iklim bölgesinde yaşayan tüketicilerin genellikle ısı yalıtımına ihtiyaç olmadığı gibi yanlış bir algıya sahip olduklarını belirterek şunları söyledi: “Oysa ısı yalıtımı, kışın evlerin sıcak olmasına yardımcı olurken, yazın ise binaları soğutma için kullanılan iklimlendirme sistemlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek elektrik enerjisinin düşmesine yardımcı olur. Bütçe dostu olmasının yanı sıra ısı yalıtımı aynı zaman da çevre dostu olması sebebiyle de yeşil enerji kaynağı. AYAMDER ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik sayesinde yapı müteahhitlerine ısı yalıtımı konusunda farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz.”

“ENERJİYE İHTİYAÇ HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR”

Daha sonra konuşan AYAMDER Başkanı Nadir Vurankaya, sektörünün Adana bölgesindeki yeri ve önemine vurgu yaptı. Vurankaya  sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz bu yılı zor şartlar altında geçiriyor. Döviz fiyatlarında büyük ir artış yaşanırken, faizler ve enflasyon da bu artıştan payını aldı. Başta demir ve beton olmak üzere, inşaat sektörüyle ilgili 550 kalem ürünün fiyatlarında yüzde 40’lara varan artışlar yaşandı. Bu süreçte vatandaşın alım gücü düştüğü için müteahhitler artan artan maliyetleri fiyatlara yansıtamadı. Müteahhitler şartları zorlayarak ilave kampanyalar ve indirimlerle sektörü ayakta tutmaya çalıştı.”

AYAMDER Başkanı Nadir Vurankaya, Enerjiye ihtiyaç her geçen gün arttığına dikkat çekerek “Ülkemizde enerjinin yüzde 37’si binalara harcanıyor. Bu noktada binalarımızın enerji verimliliğine göre dizayn edilmesi elzem haline gelmiştir. Enerjimizi boşa harcamadan yüzde 50’ye varan oranda tasarruf yapmak için binalarımızın tamamını standartlara uygun olarak ısı yalıtımı ile koruma altına almamız şart haline gelmiştir” dedi.

 “İNŞAAT AŞAMASINDA ISI YALITIMI YAPILMALI”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana inşaat sektörünün kurucuları ve sektörü belirleyen AYAMDER üyelerini etkinlikte görmekten dolayı çok mutluyum. Bugün biliyoruz ki ısı yalıtımı, iklimlendirme için harcadığımız enerjinin azalmasına dolayısı ile maliyetlerin de düşmesine yardımcı oluyor. Türkiye’nin dört bir yanında ısı yalıtımı için çalışan Filli Boya’ya da bu etkinlik için çok teşekkür ediyorum. Adana’daki binaların ısı yalıtımlı hale dönüşmesinde en büyük katkıyı Filli Boya AYAMDER ile birlikte gerçekleştirdi” diye konuştu

 

ÜNLÜ EKONOMİST PROF.DR ALKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Adana’daki çeşitli ilçelerden gelen yapı müteahhitlerinin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin de başta inşaat sektörü olmak üzere Türkiye ve dünya ekonomisine ve bunun bireysel yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Alkin, Adana ilinin ve bölgesinin Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısı açısından büyük bir önem taşıdığına vurgu yaptı. Katılımcıların makro ekonomiye ilişkin sorularını da yanıtlayan Alkin, enerji verimliliği konusunda farkındalığın artmasının önemine de dikkat çekti. Etkinlikte Filli Boya Pazarlama Grubu tarafından Yalıtım pazarının sektör trendlerinden ve dünya normlarından bahsedildi, 2020 yılında zorunluluk haline gelecek EKB’nin önemi anlatıldı.

Programın sonunda katkı ve katılımlarından dolayı Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve Filli Boya Yalıtım Pazarlama Müdürü Işıl Aksoy’a plaketleri takdim edildi.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

5 Ocak Gazetesi/Murat GEGİN

Fotoğraflar: Murat GEGİN

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans