Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

ADANA’DA SÜRPRİZİ VE ÇEKİŞMESİ BOL SEÇİMLERİN KAZANANI CHP OLDU

01 Nisan 2024 - 88 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»ADANA’DA SÜRPRİZİ VE ÇEKİŞMESİ BOL SEÇİMLERİN KAZANANI CHP OLDU
ADANA’DA SÜRPRİZİ VE ÇEKİŞMESİ BOL SEÇİMLERİN KAZANANI CHP OLDU

31 Mart yerel seçimleri Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Adana’da da dikkat çeken sonuçlarla tamamlandı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerine CHP damga vururken, Ak Parti Adana’da umduğunu bulamadı. İttifak ortağı MHP ise 4 belediye ile yetinmek durumunda kaldı. Feke’de Yeniden Refah Partisi dikkat çeken bir yükselişle birinci parti çıkarken, Saimbeyli’de bağımsız aday Mahmut Dal belediye başkanlığını kazandı. Pozantı’da seçimin kazananını sadece 85 oy belirledi.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

Adana’da 31 Mart yerel seçimleri bazı ilçelerde sürprizle sonuçlanırken bazı ilçelerde ise beklenen sonuçlar çıktı. Adana için sonucu en çok merak edilen şüphesiz Büyükşehir Belediyesi seçimiydi. En güçlü adaylar olarak öne çıkan CHP’li Zeydan Karalar ve Cumhur İttifakı adayı Fatih Mehmet Kocaispir beklenildiği gibi en yüksek oyları aldı. CHP, Zeydan Karalar ile % 46.54 alırken, Cumhur İttifakı Kocaispir’le % 37.45 oy aldı.

Adana İkinci Kez “Zeydan Karalar” Dedi

Türkiye’de sonucu merakla beklenen büyükşehirlerin başında gelen Adana’da mevcut belediye başkanı Zeydan Karalar %46,54 oy alarak koltuğunu korumasını bildi. En yakın rakibi Cumhur İttifakı Adayı Fatih Mehmet Kocaispir ise %37,45’te kalarak seçimi kaybetti. Adana’da %5,43 oy alarak yarışı üçüncü sırada bitiren DEM Partili Mahfuz Güleryüz’ü %4,28’le İyi Partili Ayyüce Türkeş Taş takip etti.

Yüreğir’de seçim kıran kırana geçti

Merkez Yüreğir İlçesi bir önceki dönem Fatih Mehmet Kocaispir’le çekişmeli bir seçim sonrasında Ak Parti’de kalmıştı. Bu dönem Kocaispir’in Büyükşehir Belediyesi adayı olmasından kaynaklı boşalan koltuğa aday gösterilen Halil Nacar’la CHP’li Ali Demirçalı yarıştı. Gecenin geç saatlerine kadar büyük çekişmeye sahne olan yarışta kazanan %40,45 CHP’li aday Demirçalı oldu. Nacar ise %38,21’de kaldı.

Çukurova ve Sarıçam’da Sürpriz yok

Çukurova’da iki dönem belediye başkanlığı yapan Soner Çetin partisi tarafından tekrar aday gösterilmeyince İyi Parti’ye geçmiş ve yoğun bir seçim kampanyası yürütmüştü. Çetin’in CHP tabanından ne kadar oy alacağı merakla bekleniyordu. Fakat Çetin beklentilerin altında kaldı ve %8,57 oy alabildi. Cumhur İttifak’ının adayı olarak seçime giren MHP’li Firdevs Cingözler ise %26,07 de kaldı. CHP’nin genç adayı Emrah Kozay oyların %52,64’ünü alarak belediye başkanlığını kazanmış oldu. Bu sonuçla birlikte CHP’nin kalesi olarak bilinen Çukurova’da gelenek bozulmadı.

Seçim öncesinde MHP’nin güçlü olduğu Sarıçam’da ise Bilal Uludağ tekrar aday gösterildiği belediye başkanlığını kazanarak sürprize izin vermedi “%40,52”. Yine de Sarıçam’da Çukurova’da olduğu gibi belirgin bir zaferden söz etmek çok mümkün görünmüyor. Zira CHP’nin adayı Hüseyin Göçmen %37,55 oy alarak varlığını hissettirdi.

Feke’de Yeniden Refah Rüzgârı

Türkiye genelinde hızlı yükselişi ile dikkat çeken Yeniden Refah Partisi Adana’da da Feke Belediye’sini alarak dikkatlerini üzerine çekti. Feke’de sandıktan %36,26 oy alarak birinci parti çıkan YRP’li Cömert Özen’i  %29,54 ile MHP’li Ahmet Şener takip etti. Hemen ardından %27,34 oy alan CHP’li Mehmet Ali Kızıloluk ise üçüncü sırada kaldı.

Saimbeyli’de Çekişmenin Galibi Bağımsız Aday

Saimbeyli bu yerel seçimlerde kıran kırana bir yarışa şahit oldu. Öyle ki kazanana aday sadece 113 oyla kazanmış oldu. Seçimlere bağımsız aday olarak giren Mahmut Dal oyların 2071’ini alarak %23,72 ile birinci oldu. MHP’li aday Vedat Cengiz ise 1958 oyda kalarak %22,43’le seçimi kaybetti. Bu sonuçla Dal, Adana’da bağımsız olarak seçimi kazanan tek belediye başkanı oldu.

Seyhan’da Akay beklenen çıkışı yapamadı

Seyhan’da CHP tarafından tekrar aday gösterilmeyen Akif Kemal Akay, Soner Çetin’le birlikte partisinden istifa ederek İyi Parti’ye geçmişti. Akay’ın kamuoyu yoklamalarında çıkan yüksek oy oranlarının Seyhan’daki yarışı nasıl etkileyeceği merakla bekleniyordu. Öte yandan Ak Parti Erdal Hatipoğlu gibi genç bir adayla yarışta ben de varım diyordu. DEM partinin aday çıkarmasının CHP’ye oy kaybettirme olasılığı ise yüksek sesle dile getiriliyordu. Seçim öncesinde Seyhan’da yaşanan bu çekişmeli ortamdan CHP’li aday Oya Tekin %41,44 oy oranı ile seçimi net bir şekilde kazanmayı bildi. Ak Parti adayı Erdal Hatipoğlu %32,25’te, DEM Parti adayı Mehmet Karakış %11,98’de, İyi Parti adayı Akif Kemal Akay ise %6,72’de kalarak seçimi kaybettiler.

Ceyhan’da Yeniden Kadir Aydar

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Ceyhan’da CHP ile girdiği seçimi kazanan, sonrasında ise sabıkası nedeni ile görevden alınıp cezaevine giden Kadir Aydar, bu seçimlerde tekrardan CHP’nin Ceyhan adayı oldu. Aydar, %45,67 oy aldığı Ceyhan’da tekrardan belediye başkanlığı koltuğuna oturmayı başladı. Aydar’ı %38,86 ile Ak Parti adayı Erol Kahraman izlerken, Dem Parti adayı Cemal Gök ise %6,62 ile üçüncü sırada yer aldı.

Pozantı’da Kazanını 85 Oy Belirledi

Pozantı’da MHP ve CHP arasındaki çekişme 85 oy farkla MHP lehine sonuçlandı. MHP’li Aday Ali Avan oyların 5067’sini alarak  %38,31’lik orana ulaştı. CHP’li aday Şenel Eroğlu ise 4982 oyla %37,67’de kaldı. Bu sonuçla Pozantı’da kazananı 85 oy belirlemiş oldu. Önceki dönemde MHP’den belediye başkan adayı olan Mustafa Çay partisi tarafından tekrar aday gösterilmeyince YRP’ye geçmişti. Çay, yeni partisi ile oyların 2470’ini alarak %18,68’te kalarak üçüncü parti oldu.

Karataş, Yumurtalık, İmamoğlu ve Tufanbeyli’de CHP Rahat Kazandı

CHP’nin seçimi zorlanmadan kazandığı ilçelerde kazanan adaylar şu şekilde; Karataş Belediyesi’ni CHP’li Ali Bedrettin Karataş (%50,50), Yumurtalık Belediyesi’ni CHP’li Erdinç Altıok (40,92),İmamoğlu Belediyesi’ni CHP’li Kasım Karaköse (%47,97),Tufanbeyli Belediyesi’ni CHP’li Ahmet Aktürk (%50,38) kazandı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans