Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana’da Karpuz Hasadı Başladı

21 Mayıs 2021 - 326 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana’da Karpuz Hasadı Başladı
Adana’da Karpuz Hasadı Başladı

Adana’da Karpuz Hasadı Başladı

Dünyanın en önemli karpuz üretim merkezlerinden biri olan Adana’da hasat başladı. Tadı, aroması, kokusu ve rengiyle ünlü tescilli Adana karpuzunda bu yıl 750 ton rekolte bekleniyor.

Karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alan ve Türkiye’nin yüzde 20-25 oranındaki ihtiyacının karşılandığı Adana’da ilk karpuz hasadı heyecanı yaşandı. Tadı, aroması, kokusu ve rengiyle ünlü olan tescilli Adana karpuzu, şehrin Karataş ilçesindeki Kapı Mahallesi’nde hasat ediliyor.

‘‘İlk hasatta 3-4 ton verim alındı’’

Geçtiğimiz yıl Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Adana karpuzuna verilen Coğrafi İşaret Belgesi’nin bu sene ihracatın artmasında önemli rol oynaması bekleniyor. Şehirde 120 bin dönümlük alana ekilen karpuzdan ilk hasatta ortalama 3-4 ton arasında verim alındı.

‘‘Adana karpuzu ülkedeki bütün illere gidiyor’’

Karpuzda geçen seneye oranla verimin yüzde 50 düştüğünü belirten Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ‘‘ Adana’nın kıyı kesimlerinde karpuz hasadı başladı ve geçen sene 7-8 ton verim alınırken bu sene 3-4 ton arasında verim alınmakta. Toprakta yapılacak hasatta ise 7-10 ton arasında verim bekleniyor. Hava şartları sebebiyle bu sene hasat gecikti’’ dedi.

Ayrıca Doğan, Yüreğir Ziraat Odası olarak geçtiğimiz sene aldıkları Coğrafi İşaret Belgesi’nin karpuz ihracatını da artıracağını kaydederek ‘‘ Şu anda Adana karpuzu tescili. Karpuz, Türkiye’nin bütün illerine gitmekte’’ dedi.

Karpuzun fiyatı 3 -3,50 TL

Karpuzun olgunlaşmadan hasat edilmemesi gerektiğini vurgulayan Doğan, kilogram fiyatlarının da verim azlığı nedeniyle yüksek olduğunu söyledi. Doğan, “Karpuzun fiyatı şu anda 3 lira ile 3 lira 50 kuruş arasında değişmekte. Eğer karpuzda verim daha fazla olsaydı bu fiyatlar daha da aşağı olacaktı” şeklinde konuştu.

Karpuz üreticisi Mehmet Öztürk ise verimin az olduğunu belirterek, “Verim bu sene yağmur yağmadığı için çok az. İklimden dolayı tonaj yok. Dönümde 2 buçuk 3 ton verim var ama karpuzun kalitesi çok güzel” dedi. 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans