Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana’da Bilim Şen’lendi

26 Eylül 2018 - 930 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana’da Bilim Şen’lendi
Adana’da Bilim Şen’lendi

Yüreğir Belediyesi’nin, Çukurova Üniversitesi, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu ile ortaklaşa gerçekleştirdiği  “Yüreğir Bilim Şenliği” 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda bugün başladı. 

Dört gün boyunca Adanalı bilimseverleri bilime doyuracak olan şenlik, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Çevre Ve Şehircilik eski bakanı Fatma  Güldemet Sarı, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, AkParti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Türk Hava Kurumu adına  Dr. Nezih Nuhal, Yirmi okuldan Bin öğrenci ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile başladı. 

Şehit ve Gaziler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan “Yüreğir Bilim Şenliği’nde” açılış konuşmasını Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan gerçekleştirdi. Çelikcan konuşmasında, “Geleceğimize, dolayısıyla gençlerimize faydalı olacak projelerimize devam edeceğiz” dedi ve katılımcılara teşekkür etti. Çelikcan’ın ardından söz alan Çukurova Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı Gonca Ayık da alanı dolduran gençlere ve hizmetlerinden ötürü Yüreğir Belediyesi Başkanı ve çalışanlarına teşekkürlerini sundu. Çevre ve Şehircilik eski bakanı Fatma Güldemet Sarı ise 2023 ve 2071 hedeflerine dikkat çekerek bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde bilimin önemine vurgu yaptı. 

Yapılan konuşmaların ardından Türk Hava Kurumu adına alanda bulunan Dr. Nezih Nuhal temsili roket fırlattı. Öğrenciler ve katılımcıların ilgiyle izlediği temsili roket fırlatımının ardından protokol konukları ve misafirler bilim stantlarını dolaştı.

Astronomiden, otomotive, sağlıktan eğitime birçok bilimsel eserin sergilendiği şenlik alanında en çok ilgiyi  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından üretimi gerçekleştirilen ‘1.5 Adana’ isimli elektrikli otomobil gördü.

Yüreğir Bilim Şenliği müzik dinletileri eşliğinde 4 boyunca Adanalı bilim severleri 15 Temmuz Şehitler Parkı’na bekliyor.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

  

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , , , ,
FY Ajans