Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana’da 2017 Yılı İlk Yarısı Gayrimenkul Satış Rakamları

19 Mart 2018 - 699 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sektör Haberleri»Adana’da 2017 Yılı İlk Yarısı Gayrimenkul Satış Rakamları
Adana’da 2017 Yılı İlk Yarısı Gayrimenkul Satış Rakamları

Adana’da gayrimenkul satışları planlanan doğrultuda mı?

Adana geneline bakacak olursak 2017 yılı için bugüne kadar olan satışlar planladığımız doğrultuda gitmiyor, diyebilirim. Buna rağmen geçen yıllara mukayese edersek yüzde 17,5 artış görülmektedir. Satışların istediğimiz seviyede olmamasının başında konut kredi faizlerinin yüksek olması, ayrıca mevduat faizlerinde ki yükselişte sektör için ciddi sıkıntı yaratmaktadır. Konut kredi faizleri yüzde 70’lere tekrar çekilebilirse ve de mevduat faizleri düşürülürse sektörün yeniden hareketleneceğini düşünüyorum. Özellikle Adana vadeli mevduat açısından Türkiye sıralamasının en üstünde yer almaktadır. Mevduat faizlerinin düşmesi yönünü tekrar gayrimenkule çevirecektir. Ancak yine de karamsar olmamak gerekir, diğer illerle mukayese ettiğimizde çokta kötü durumda değiliz.

 

Adana’da 2017 yılı ilk yarısı gayrimenkul satış rakamları nelerdir?

Adana il geneli için 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam 15 bin 337 adetlik konut el değiştirmiştir. 2017 yılında oluşan satış adedine göre 2016 yılının ilk 6 aylık dönemi gerçekleşen satış miktarı (12 bin 641) karşılaştırıldığında bir önceki yıla göre artış oranı yüzde 17.5’tir. Türkiye ortalamasının üzerinde satış rakamlarında artış gerçekleşmiştir. Adana ili konut piyasasının ilçelere göre değişmekle birlikte, İl geneli için diğer illere göre canlı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

Konut alacak olanların çoğunlukla tercih ettiği ilçeler hangileridir?

Seyhan, Çukurova ilçeleri en çok tercih edilen yerler arasındadır. Ofisimize müşteri geldiğinde konut alım veya kiralamada öncelikli olarak bu bölgeleri istediğini söylemekteler. Talepler bu sebeple buralarda yoğunlaşmış durumdadır. Yüreğir ve Sarıçam’da yeni yapılan dairelere talep mevcut olup Seyhan ve Çukurova kadar yoğun değildir. Ancak özellikle Sarıçamda yapılan Şehir Hastanesi ve Bilim Teknoloji Üniversitesi’nin açılmasıyla Sarıçam ve Yüreğir ilçelerinde de talep yoğunlaşacaktır. Kısacası şunu söylemek isterim ki, Adana’da hala her bütçeye uygun ev bulmak mümkündür.

 

Adana’da konut üretimi arz ve talep eğrisi doğrultusunda mı gitmektedir?

Şu an için tam da arz ve talep eğrisi doğrultusunda gitmemektedir. Talep istediğimiz gibi değildir. Ancak inşaat sektörü lokomotif sektör olup bütün piyasayı hareketlendirmektedir. Şu ana kadar yapılan hiçbir konutun satılmama gibi bir durumu olmamıştır. Biten inşaatlardaki konutlar en geç 1 yıl içerisinde gerek satış gerekse kiralık olarak sahiplerini bulmuştur. Son olarak şunu söylemek isterim ki, ne döviz ne altın gayrimenkul en iyi gelir getiren yatırım aracıdır.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans