Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana Uluslararası Lezzet Festivali Başladı

06 Ekim 2023 - 148 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Adana Uluslararası Lezzet Festivali Başladı
Adana Uluslararası Lezzet Festivali Başladı

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali bu sene 7. kez lezzet severlerle buluşuyor.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

Yeni Adana Müzesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, yoğun hazırlık sürecinin ardından kentin adına, şanına, geçmişine, tarihine, kültürüne yakışır şekilde festivale hızlı bir giriş yaptıklarını söyledi. Festivalde 3 gün boyunca çeşitli lezzetlerin bir arada sunulacağını aktaran Köşger, “Adana’nın en güzel özelliği, harika lezzetleri çıkaran insanların bunu güler yüzle insanlara sunmaları. Her gittiğimiz yerde insanlar bize işlerini en iyi şekilde yaptıklarını ifade ederek, o konuda da iddialarını sürdürerek -ama çok mütevazı biçimde- güler yüzle, hoş bir şekilde yaptıkları işi sunuyorlar. Adana’yı belki de Adana kılan, Adana’nın lezzetlerini Adana lezzeti kılan bu” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da her yıl bugünlerde Adana’nın güzelliklerini, yemeklerini, insanın sıcaklığını, ovasını, denizini, medeniyetini tanıtmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından “Cumhuriyet’in 100. yılı özel” başlığında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar Gürsel, “Erken Cumhuriyet döneminden menüler, davetler ve yeme-içme kültürü”, araştırmacı yazar Nurettin Çelmeoğlu “Yaygıdan Masaya” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Birbirinden lezzetli ve renkli stantlar misafirlerini bekliyor

Her sene olduğu gibi bu sene de Merkez Park içinde geniş bir alana konumlanan festival katılımcıları lezzetli yemekleri ve renkli stantları misafirleri ile buluşturuyor. Adana’nın yöresel lezzetlerinin neredeyse tamamının toplandığı alanda kebap, şalgam, şırdan, döner, gözleme, tatlı ve organik ürünler stantları ayrıca ilgi duyuyor. Festival alanında sadece lezzetli yiyecek ve içecekler yok. Festival boyunca çeşitli yarışmalar, atölyeler ve konferanslar da gerçekleştirilecek.

Festivalin gerçekleştiği alan olan Merkez Park civarında görülen çok sayıda karavan ve günler öncesinden dolan otel odaları ise Lezzet Festivali’nin Adana dışından da büyük ilgi gördüğünü gösterdi. Festivalin açılış günü hafta içine denk gelmesine rağmen yoğun bir ilgi olduğu görüldü.

Festival 8 Ekim Pazar günü sona erecek.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans