Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana, heykellerle güzelliğine güzellik katacak

16 Ekim 2018 - 680 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana, heykellerle güzelliğine güzellik katacak
Adana, heykellerle güzelliğine güzellik katacak


Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 4. Uluslararası Adana Heykel Sempozyumu’nda 11 ülkeden 15 heykeltıraş, mermer ve metal malzemeler kullanarak eserlerini ortaya çıkarmaya başladı.

Adana’nın dört bir yanını heykellerle süslemek amacıyla Uluslararası Adana Heykel Sempozyumu’nun 4’üncüsünü düzenleyen Adana Büyükşehir Belediyesi, dünyaca ünlü heykeltıraşları kültür ve sanatın başkentinde buluşturdu. 11 ülkeden 15 heykeltıraşın katıldığı sempozyumun açılış töreninde Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, mermer bloklara sembolik olarak ilk çekiç darbesini vurdu. Akyürek, “Adana, güzel sanatların etkinlikleriyle çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Birbirinden değerli sanatçıların ortaya çıkaracağı eserler ile Adana’ya güzellikler katmaya devam edeceğiz” dedi.
MERMER VE METAL HEYKELLER ŞEKİLLENİYOR
Adana Büyükşehir Belediyesi 4. Uluslararası Adana Heykel Sempozyumu, Galleria otopark alanında düzenlenen açılış seremonisiyle başladı. Çukurova Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Mersin Üniversitesi işbirliği içinde organize edilen sempozyuma 198 sanatçı başvuruda bulundu. Seçici kurulun değerlendirmesi sonunda 15 asil ve 5 yedek sanatçının serbest temalı yapıtları belirlendi. 5 Kasım’da sergilemeye açılacak 4. Uluslararası Adana HeykelSempozyumu’nda Alan Waters (İngiltere), Alex Labejof (Fransa), E. Berika İpekbayrak, Evrim Çamoğlu ve Kadriye İnal (Türkiye),  Esfandyar Moradpour ve Majid Haghıghı  ve Hossein Mollaei Foomanı (İran), Hiroyuki Asakawa (Japonya), Ivane (Malkhaz)Tsiskadze (Gürcistan), Jerome Symons (Hollanda), Nicolae Razvan Mıncu (Romanya), Ming-Sheng Wu (Tayvan), Petre Petrov (Bulgaristan) ve Ulises Jımenez (Kosta Rica) eserlerini yapmaya başladı.
“HEYKEL, KENTLERİ ESTETİK ANLAMDA GELİŞTİRİR”
Sempomyumun açılış törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül, Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Dair Başkanı Özlem Kulak, paydaş üniversitelerin akademisyenleri ile sanatseverler katıldı. Sempozyuma dair bilgilendirme yapan Özlem Kulak, bu yıl serbest temalı etkinlikte 11 ülkeden 15 heykeltıraşın mermer ve metal malzemeler kullanarak eserlerini ortaya çıkaracağını ve Adana’ya çok güzel eserler kazandıracağını belirtti.
Sanatçılar adına konuşan Prof. Dr. Berika İpekbayrak ise sanatın önemine vurgu yapıp, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti.  İpekbayrak “Bu tür etkinlikler kentlerin estetik anlamda gelişmesini, kişilerin sanata olan sevgisini güçlendirmeyi, gençlerin ve çocukların sanata yönelmelerini sağlıyor. Bir yönüyle de tarihi eserleri korunma bilincini geliştiriyor” dedi.
”ADANA, SANATIN ÇEKİM MERKEZİ”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün selam ve sevgilerini ileten Başkan Vekili Ramazan
Akyürek de konuşmasında Adana’nın kültür ve sanatın başkenti olduğunu vurguladı. Uluslararası Adana Film
Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı, Lezzet Festivali ve güzel sanatlar etkinlikleriyle Adana’nın çekim merkezi olmayı sürdürdüğünün altına çizen Ramazan Akyürek, “İnsanlar güzel görürse, güzel düşünür. Sanat, yaşanmışlıkların folkrolik ve mistik özelliklerini de ilave ederek ortaya çıkarılan güzellik demektir. Sanatçı ruhu, sanata olan sevgi, insanların toplum olarak yaşama, huzur, güven ve diğer çağdaşlık konusundaki özlemlerini ve hırslarını da körükler. Çağdaş toplumlara bakarsanız, sanatın ve sanatçının değerinin çok fazla olduğunu görürsünüz. İşte Akdeniz’in incisi, Türkiye’nin birincisi Adana’yı da böyle bir kent yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Adana, gerek coğrafyası, gerek tarihi zenginlikleri, gerekse kültürü ve insan yapısıyla sanata en uygun kentlerden biridir. Bu nedenle bizim rakibimiz İstanbul, Paris değildir. Sanatın başkenti Adana’dır. Geçtiğimiz yıl sempozyumda yapılan heykeller Adana’nın en güzel yerlerini süsleyip taçlandırdı. Bu yıl yapılacak olanlar da yine aynı şekilde taçlandıracaktır” diye konuştu.
Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek ve sanatçılar daha sonra mermer bloklara sembolik olarak ilk çekiç darbesini birlikte vurarak sempozyumu başlattı. Akyürek, sanatçılardan ortaya çıkaracaklara eserlere dair bilgiler alırken, tasarımların üç boyutlu çıktılarını inceledi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans